PW-SAT2. Kolejny satelita z Politechniki Warszawskiej w budowie

Wraz z nowym rokiem akademickim rozpoczynamy drugą edycję BITów PW. Zapraszamy do zapoznania się z pierwszym artykułem opisującym pomysł rozwiązania problemu kosmicznych śmieci, który wymyślili młodzi inżynierowie ze Studenckiego Koła Astronautycznego.

Od 1957 roku ludzkość wysyła obiekty kosmiczne na orbitę okołoziemską. Obecnie nad naszymi głowami znajduje się ok. 3.600 satelitów z czego tylko 1.000 aktywnych. Dotychczas skatalogowano ok. 20.000 obiektów o średnicy większej niż 5 cm wytworzonych przez człowieka. Szacunki mówią o 300.000 śmieciach mniejszych niż 1 cm. Na tę liczbę składają się m.in. części rakiet wielostopniowych, satelitów i pozostałości eksploatacyjne będące wynikiem np. satelitarnych zderzeń. Są to tzw. kosmiczne śmieci.

Zagrażają one istniejącym systemom satelitarnym oraz astronautom na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Należy pamiętać, że mimo niewielkich rozmiarów tego typu obiektów, poruszają się one z prędkościami rzędu 36.000 km/h i mogą wyrządzić naprawdę duże szkody kosztujące miliardy dolarów lub nawet ludzkie życie. Czytaj dalej »

W kwietniu 2015 roku na stronie internetowej Uczelni powstała zakładka "Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW), prezentująca potencjał intelektualny pracowników i studentów Politechniki Warszawskiej. Politechnika Warszawska prowadzi badania o różnej tematyce, skali i zasięgu. Wiele z nich przyczynia się do powstania nowych technologii i produktów użytecznych w codziennym życiu. BIT PW ma na celu zaprezentowanie różnorodności tematyki, jaką zajmują się pracownicy naukowi Politechniki Warszawskiej. W r.a. 2014/2015 (semestrze letnim) ukazało się 21 BITów.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Biuro Promocji PW zachęca osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Sekcją Promocji i Informacji w Internecie (w. 5111, redakcja@promocja.pw.edu.pl) w celu zgłaszania swoich badań.