Znak Politechniki Warszawskiej

Nie warto bać się konopi siewnych – nowy wpis na blogu

Nasiona konopi siewnej są bogate w białko i tłuszcze nienasycone 3-6-9, fot. BPI

Nasiona konopi siewnej są bogate w białko i tłuszcze nienasycone 3-6-9, fot. BPI

W czasach, w których powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na możliwości, jakie dają nam różnorodne surowce, ale również na ich wpływ na środowisko, zwrot ku konopiom siewnym wydaje się być czymś naturalnym.

Lata temu ta charakterystyczna roślina była dla wielu ludzi niezbędna – wykorzystywano ją we włókiennictwie, medycynie ludowej, a także w kuchni. Trwała i korzystnie wpływająca na zdrowie, nie budziła kontrowersji. Z czasem konopie straciły jednak na popularności. Naturalne materiały tkane z jej wyjątkowo wytrzymałych włókien zostały wyparte przez tkaniny sztuczne, a sama roślina coraz częściej była mylona z halucynogenną odmianą Cannabis sativa L. var. indica.

Wraz ze wzrostem znaczenia rozwiązań ekologicznych powraca idea wykorzystywania konopi siewnych. Nadal jednak niewiele osób ma świadomość, jak szerokie możliwości daje ta roślina. Jedne z najciekawszych sposobów jej wykorzystania dotyczą sfery architektury i budownictwa. Mowa o specjalnym kompozycie wapienno-konopnym, zwanym hempcrete.

O jego cechach i znaczeniu w kontekście idei zrównoważonego rozwoju można przeczytać na blogu Plac Politechniki 1.