Naukowcy z PW wśród laureatów konkursu Złoty Skalpel 2018

fot. KFF "Focus"

Drugie miejsce w tegorocznej edycji konkursu Złoty Skalpel zajął projekt bionicznej trzustki, przy którym pracuje m.in. grupa naukowców z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej pod kierownictwem prof. Wojciecha Święszkowskiego.

Celem projektu jest zbudowanie funkcjonalnej, bionicznej trzustki składającej się z macierzy, naczyń i wysp, a w przyszłości także z komórek produkujących insulinę. Bioniczna trzustka stanie się narządem, który umożliwi osobom z cukrzycą normalne funkcjonowanie, a także zastąpi konieczność przewlekłej insulinoterapii. Ale, co równie ważnie, ma ona zapobiec rozwojowi wtórnych powikłań.

Nad projektem pracują: Fundacja Badań i Rozwoju Nauki wraz z zespołem, lider: dr hab. n. med. Michał Wszoła; Instytut Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego wraz z zespołem prof. Agnieszki Dobrzyń; Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej pod kierownictwem prof. Wojciecha Święszkowskiego; Centrum Biostruktury Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierunkiem prof. Artura Kamińskiego; Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus w Warszawie; MediSpace Sp. z o.o.

Skalpel to prestiżowy plebiscyt organizowany przez redakcję „Pulsu Medycyny” od 10 lat. Wśród laureatów poprzednich edycji byli tak znani specjaliści, jak: prof. Mirosław Wielgoś, prof. Janusz Skalski, prof. Adam Torbicki, prof. Andrzej Górski, prof. Henryk Skarżyński, prof. Jerzy Sadowski, prof. Piotr Trzonkowski, prof. Artur Kwiatkowski. Konkurs promuje innowatorów, dzięki którym wzrasta jakość opieki medycznej w Polsce.

W tym roku w konkursowe szranki stanęły zespoły badawcze z całej Polski, które mogły pochwalić się m.in. wynalezieniem nowej metody diagnostycznej lub terapeutycznej, opracowaniem nowej strategii związanej z organizacją i zarządzaniem w ochronie zdrowia.

Źródło: pulsmedycyny.pl