Nasi studenci pracują nad aplikacją, która pomoże osobom niewidomym

Zwycięzcy Campus App Challenge

Zwycięzcy hackathonu będą rozwijać swoje oprogramowani, fot. materiały prasowe

Prototyp aplikacji zdobył główną nagrodę podczas hackathonu Campus App Challenge. Teraz zwycięski zespół rozwija swój pomysł.

Projekt to efekt pracy pięciu studentów: Łukasza Ławniczaka, Jakuba Kmiotka, Mirona Marczuka i Tomasza Urbaszka z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz Szymona Stankiewicza z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opracowali oni model zaawansowanego, wewnątrzbudynkowego GPS, który dzięki asystentowi głosowemu oraz intuicyjnemu sterowaniu poprowadzi osoby niewidome po wielopiętrowych gmachach uczelni. Jurorzy Campus App Challenge docenili wszechstronność i prostotę aplikacji, zarówno w kontekście jej wdrożenia na uczelni, jak i użytkowania.

– Stworzona przez nas aplikacja, Indoor Available, automatycznie pobiera dane z systemu USOS, dzięki czemu zna indywidualny plan zajęć każdego z użytkowników, a także na bieżąco informuje o ewentualnej zmianie sali lub odwołaniu zajęć – wyjaśnia Tomasz Urbaszek. – Zastosowanie mikrolokalizacji Indoorway umożliwia wyznaczenie najbardziej optymalnej drogi do celu, co w połączeniu z prostą w obsłudze nawigacją głosową pozwala niewidzącym na sprawne pokonywanie wszelkich zakrętów i łatwiejsze poruszanie się po uczelni.

Dlaczego zespół zdecydował się stworzyć projekt z myślą o niewidomych? – Zauważyliśmy, że o ile przy projektowaniu nowych gmachów wzięto pod uwagę wymagania osób niepełnosprawnych ruchowo, to nie uwzględniono w nich sygnalizacji czy oznakowania dla osób z niepełnosprawnością wzrokową, przez co do poruszanie się po uczelni staje dodatkowym wyzwaniem – mówi Tomasz Urbaszek.

Twórcy zwycięskiej aplikacji zaznaczają jednak, że z Indoor Available może korzystać każdy student, który ma problem ze zlokalizowaniem danego miejsca na wydziale.

Teraz laureaci rozwijają oprogramowanie pod okiem doświadczonych programistów i managerów. W planach jest ponad 40 wdrożeń na polskich uczelniach oraz podjęcie współpracy ze szkołami za granicą.

W 24-godzinnym hackathonie Campus App Challenge, który odbył się na Politechnice Warszawskiej, wzięło udział 14 drużyn. Każda z nich pracowała nad prototypem aplikacji opartej o system mikrolokalizacji i odpowiadającej na potrzeby studentów polskich uczelni. Uczestnicy zdigitalizowali Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych PW, dzięki czemu studenci nawet po zakończeniu konkursu mogą budować i rozwijać własne aplikacje wykorzystujące nawigację budynkową.

Hackathon zorganizowały firmy Daftcode i Indoorway oraz Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Partnerem strategicznym wydarzenia było miasto stołeczne Warszawa.