Nasi studenci na zawodach Hyperloop Pod Competition w USA

Zespół Hyper Poland University Team składa się z 25 osób, fot. Hyper Poland/ Twitter

Najpierw do USA dotarła kapsuła, później dołączył do niej zespół Hyper Poland University Team złożony ze studentów Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Wrocławskiej. Młodzi konstruktorzy wezmą tam udział w zawodach Hyperloop Pod Competition, które odbędą się w dniach 25-27 sierpnia 2017.

Nasi studenci do ostatnich chwil w pocie czoła pracowali, aby ich kapsuła była jak najlepiej przygotowana do testów na torze firmy SapceX. Do eliminacji konkursu Hyperloop Pod Competition, które odbyły się w październiku ubiegłego roku, zgłosiło się ponad tysiąc zespołów z całego świata. Ostatecznie finalistami zostały 24 grupy, które przedstawiły najlepsze projekty. Konkurs w Kalifornii to ostatni etap drogi, którą przebyli nasi studenci. Aby zrealizować swój projekt musieli także zdobyć środki na jego realizację. Udało im się to dzięki licznym sponsorom oraz zbiórce crowdfundingowej.

– W budowę pierwszego polskiego prototypu kapsuły hyperloop zaangażowane były dwie uczelnie, sześć kół naukowych i 25 studentów – mówi Paweł Radziszewski, student Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW, kierujący zespołem Hyper Poland University Team. – To dla nas wyróżnienie i sukces, że weźmiemy udział w finale zawodów SpaceX jako jedyny team z Europy Środkowo-Wschodniej.

Dwa dni temu SpaceX ogłosił, iż tylko pięć zespołów będzie miało szansę przetestować kapsułę na torze testowym. Tor, na którym będą testowane kapsuły ma długość ok. 1,5 kilometra i średnicę 2 metrów. – Celem zawodów jest osiągnięcie jak największej prędkości oraz bezpieczne wyhamowanie – wyjaśnia Paweł Radziszewski. – Maksymalna prędkość, jaką chcemy osiągnąć na tym torze, to ok. 430 km/h.

Zespół przeszedł już pozytywnie prezentację przed inżynierami z firm Tesla i SpaceX. Zawodnicy mieli także okazję zwiedzić siedziby firm SpaceX i The Boring Company.

Więcej o technicznych rozwiązaniach, jakie zastosowali przy budowie swojej kapsuły nasi studenci pisaliśmy w cyklu Badania – Innowacje – Technologie.

Trzymamy kciuki za sukces Hyper Poland University Team podczas zawodów!