Nagrody Ministra Nauki 2017 dla naszych naukowców

Laureaci nagród za wybitne osiągnięcia naukowe wraz z Jarosławem Gowinem, wicepremierem i ministrem nauki, fot. MNiSW

Prof. dr hab. inż. Konrad Świrski z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa otrzymał nagrodę za wybitne osiągnięcia naukowe. Z kolei dr hab. inż. Katarzyna Rutkowska z Wydziału Fizyki znalazła się wśród laureatów nagrody za osiągnięcia naukowe I stopnia.

Nagrodami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego co roku honorowani są naukowcy za wybitne osiągnięcia naukowe, indywidualne i zbiorowe osiągnięcia dydaktyczne oraz sukcesy organizacyjne w mijającym roku. Szczególną kategorią nagrody jest ta przyznawana za całokształt dorobku naukowego.

Nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe przyznaje się za mające światowe znaczenie osiągnięcia uwzględnione w postępowaniu o nadanie tytułu naukowego profesora. Osiągnięcia naukowe prof. Konrada Świrskiego, pracującego w Instytucie Techniki Cieplnej Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, związane były z opracowaniem i wdrożeniem nowych systemów informatycznych i sposobów optymalizacji procesów w energetyce. W 2017 roku system SILO był prezentowany podczas wystawy EXPO w Kazachstanie. Więcej o tym rozwiązaniu pisaliśmy w tekście z cyklu Badania - Innowacje - Technologie.

Prof. dr hab. inż. Konrad Świrski odbiera nagrodę

Prof. dr hab. inż. Konrad Świrski odbiera nagrodę, fot. MNiSW

Dr hab. inż. Katarzyna Rutkowska jest na Wydziale Fizyki prodziekanem ds. nauczania. Naukowo zajmuje się przede wszystkim zagadnieniami związanymi z optyką (zarówno liniową, jak i nieliniową w różnych materiałach) oraz fotoniką.

– Patrząc na nagrodzonych, wiem, że Polska nauka ma się coraz lepiej, a polscy akademicy osiągnęli poziom światowy – mówił wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin podczas uroczystości rozdania nagród, która odbyła się 11 grudnia 2017 roku w Łazienkach Królewskich.

Dr hab. inż. Katarzyna Rutkowska odbiera nagrodę

Dr hab. inż. Katarzyna Rutkowska odbiera nagrodę, fot. MNiSW

W tym roku nagrodzono w sumie 60 przedstawicieli świata akademickiego.

Pełna lista laureatów jest dostępna na stronie MNiSW