Znak Politechniki Warszawskiej

Na PW powstały unikatowe mikroprocesory

Uruchomieniowa płyta PCB pierwszej wersji procesora AZURYT

Opracowane procesory można postawić na równi z dokonaniami ze świata mikroelektroniki

AGAT, ADELIT i AZURYT to nazwy pierwszych polskich 32-bitowych i wielordzeniowych mikroprocesorów. Opracowali je naukowcy z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Stworzone przez naszych badaczy urządzenia ma wykorzystywać polski przemysł elektroniczny.

Każdy z procesorów ma różne zasoby pamięci wbudowanej (32–512 kB), zarówno statycznej, jak i nieulotnej. Dzięki temu, że programowalna pamięć nieulotna została zintegrowana na jednej płytce krzemowej, możliwe jest przechowywanie danych po wyłączeniu zasilania. Pozwala to między innymi na jednorazowe nadawanie indywidualnych numerów seryjnych i pełną personalizację procesora. Co więcej, na mikroprocesorach uruchomiony został dedykowany system operacyjny czasu rzeczywistego. Na uwagę zasługują też unikatowe na skalę światową bogate peryferia analogowe. To sprawia, że opracowane procesory można postawić na równi z dostępnymi na świecie dokonaniami przemysłu mikroelektronicznego.

Zaprojektowane mikroprocesory wyprodukowano jako struktury krzemowe. Z powodzeniem zastosowano je w różnych projektach badawczych, m.in. współfinansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju NCBR. Architektura i projekty struktur fizycznych opracowanych procesorów są przedmiotem zastrzeżenia w Urzędzie Patentowym RP.