Mówi fizyk o Twitterze, czyli jak śledzić ruch informacji w sieci

Prof. Janusz Hołyst w trakcie przedstawiania celów projektu na Uniwersytecie Technologicznym w Singapurze

Raz wrzucona do Internetu informacja nie ginie, choć niektórzy czasem pewnie by tego chcieli. Jak odnaleźć pierwotnego nadawcę danej informacji? Dlaczego plotki urastają do rangi najważniejszej wiadomości dnia, a istotne dla świata newsy giną w gąszczu informacji? No i gdzie to wszystko miało swój początek? Badają to fizycy z Politechniki Warszawskiej.

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym artykułem z cyklu BIT PW.

Użytkownicy Internetu w samej tylko wyszukiwarce Google zadają około 40 tysięcy zapytań w ciągu sekundy, co daje około 1,3 biliona zapytań rocznie. W ciągu minuty na Facebooku pojawia się 2,5 miliona postów, w tym samym czasie do sieci zostaje wrzuconych 300 tys. tweetów, a na Instagramie przybywa 220 tys. nowych zdjęć. Z sieci korzystają 3 mld ludzi – ilość wyprodukowanych przez nich informacji jest wręcz nieprawdopodobna.

Proces rozprzestrzeniania się tych informacji i odnajdywania miejsca, w którym dana wiadomość pojawiła się po raz pierwszy, badają naukowcy pod kierownictwem prof. dr. hab. inż. Janusza Hołysta z Politechniki Warszawskiej. Badania są prowadzone w ramach projektu "RENOIR - Reverse EngiNeering of sOcial Information pRocessing" ("Inżynieria odwrotna przetwarzania informacji społecznej") finansowanego z funduszy UE z programu Horyzont 2020 "Marie Skłodowska-Curie Actions".

Zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem z cyklu Badania - Innowacje - Technologie>>>

W kwietniu 2015 roku na stronie internetowej Uczelni powstała zakładka Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW). Publikujemy tam teksty popularnonaukowe o odkryciach i pomysłach pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej. Nasi naukowcy nie mają powodów do kompleksów: zdobywają wyróżnienia w krajowych i międzynarodowych konkursach, są innowacyjni, mają wiedzę i umiejętności, a przede wszystkim ogromną determinację w dążeniu do celu. Wielki potencjał mają też nasi studenci. Na Politechnice Warszawskiej funkcjonuje ponad 100 kół naukowych. Wiedza i kreatywność ich członków zdobywa uznanie specjalistów z różnych dziedzin.

W roku akademickim 2015/2016 ukazało się 46 BIT-ów.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Zachęcamy osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Biurem ds. Promocji i Informacji (Sekcją Promocji i Informacji w Internecie) w celu zgłaszania swoich projektów: