Motoszybowiec AOS-71 na targach AERO Friedrichshafen 2015

W dniach 15-18 kwietnia 2015 roku miało miejsce największe wydarzenie w Europie poświęcone tematyce General Aviation. Podczas targów został zaprezentowany dwumiejscowy motoszybowiec z napędem elektrycznym AOS-71, który wzbudził duże zainteresowanie, będąc jedną z niewielu takich konstrukcji na świecie, a jednocześnie będąc projektem uczelnianym.

Projekt opracowania i budowy prototypu dwumiejscowego motoszybowca z napędem elektrycznym realizowany był w ramach programu "Inicjatywa Technologiczna", finansowanego z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przez dwie uczelnie techniczne kształcące inżynierów lotnictwa tj. Politechnikę Warszawską i Politechnikę Rzeszowską.

Głównym konstruktorem motoszybowca jest mgr inż. Wojciech Frączek z Politechniki Warszawskiej, a w pracach przy projektowaniu, budowie i próbach prototypu motoszybowca brali udział pracownicy i studenci z obu Uczelni.

Nazwa AOS-71 pochodzi od skrótu nazwy Akademickiego Ośrodka Szybowcowego a dwie kolejne cyfry mówią o 7 kolejnej konstrukcji powstałej w Politechnice Warszawskiej, będącej kontynuacją Programu ULS "Ultralekkie Szybowce" realizowanego w PW od 1978 roku, i 1 konstrukcji Politechniki Rzeszowskiej.

23 edycja Targów AERO Friedrichshafen 2015 skupiła ponad 630 wystawców z 35 krajów, którzy prezentowali się w 11 halach i na wystawie statycznej. Cała powierzchnia wystawowa liczyła ponad 85 tys. metrów kwadratowych. Więcej informacji o targach można przeczytać na stronie http://dlapilota.pl.