Międzynarodowa konferencja organizowana przez studentów

Członkowie Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej: Eliza Grzymkowska, Izabela Szczur, Wiktor Dobryniewski, Anna Dmowska, Paweł Antkowiak i Michał Wojtalik

Członkowie KN Inżynierii Chemicznej i Procesowej: Eliza Grzymkowska, Izabela Szczur, Wiktor Dobryniewski, Anna Dmowska, Paweł Antkowiak i Michał Wojtalik, fot. BPI

Na początku był pomysł: stworzyć takie wydarzenie, podczas którego będą mogli się zaprezentować młodzi naukowcy, bez dużego doświadczenia i mnóstwa publikacji na koncie. Dzisiaj European Young Engineers Conference ma już uznaną markę. W tym roku konferencja odbędzie się po raz szósty, potrwa od 24 do 26 kwietnia 2017 roku.

Co godne uwagi, wydarzenie organizują studenci – członkowie Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej. Od zeszłego roku w sprawach formalnych wspiera ich Fundacja Młodej Nauki. Pracy przy konferencji jest tyle, że przygotowania do jednej edycji od razu przechodzą w przygotowania do kolejnej.

W czasie wydarzenia prelegenci opowiadają o zagadnieniach dotyczących inżynierii chemicznej i procesowej oraz dziedzin pokrewnych, takich jak inżynieria bioprocesowa i biomedyczna, inżynieria materiałowa, ochrona środowiska, nanotechnologia czy nanomateriały. – W ten sposób możemy nadać konferencji interdyscyplinarny charakter – mówi Eliza Grzymkowska z KN Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

Żeby wygłosić prezentację, trzeba oczywiście w odpowiednim czasie wysłać organizatorom abstrakt. Wszystkie abstrakty sprawdzają edytorzy, którzy dbają o jakość, ale też pomagają: sprawdzają otrzymane teksty, a jeśli jest taka potrzeba, odsyłają je do poprawy. – Chcemy, żeby uczestnicy mogli się czegoś nauczyć – zaznacza Eliza Grzymkowska. – Zależy nam, żeby wszystko przebiegało profesjonalnie, ale dbamy też o wyrozumiałe podejście.

Poza prezentacjami ustnymi i towarzyszącymi im dyskusjami młodzi naukowcy biorą także udział w sesjach posterowych. Mają też okazję wysłuchać wystąpień gości specjalnych. W tym roku będą to naukowcy z Polski, Niemiec, Rosji i Japonii. Podsumowaniem konferencji jest wydanie monografii. – Od dwóch lat ma swój numer ISBN – mówi Eliza Grzymkowska. – Ostatnio odezwała się do nas Biblioteka Narodowa z Niemiec i poprosiła o wysyłkę.

Eliza Grzymkowska prezentuje monografie wydane po poprzednich konferencjach EYEC, fot. BPI

Wyróżnikiem European Young Engineers Conference jest dobra atmosfera. Pierwszego dnia organizowane jest spotkanie integracyjne, żeby uczestnicy mogli się spotkać w mniej formalnych okolicznościach. – Dzięki konferencji poznaliśmy studentów z innych krajów – opowiada Anna Dmowska z KN Inżynierii Chemicznej i Procesowej. – Utrzymujemy kontakt np. z ludźmi z Niemiec i Węgier. Nasi uczestnicy wracają, a to znaczy, że im się podoba. – Przyjeżdżają na kolejne edycje i jeszcze biorą ze sobą znajomych – dodaje Eliza Grzymkowska.

W pierwszej EYEC, w 2011 roku brało udział ok. 20-30 osób, a konferencja trwała jeden dzień. Dzisiaj coraz trudniej zmieścić wszystkie wydarzenia w trzy dni. Liczba uczestników wzrosła zaś do 80-90.

Lista osób, które wezmą udział w najbliższej edycji EYEC, jest już co prawda zamknięta, ale każdy może przyjść na konferencyjne prezentacje jako wolny słuchacz.

Wszystkie wydarzenia odbywają się na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW (ul. Waryńskiego 1).

Baner European Young Engineers Conference

Pełny program European Young Engineers Conference dostępny jest na stronie konferencji

Szczegółowe informacje na stronie EYEC i fanpage’u