Znak Politechniki Warszawskiej

Międzynarodowa konferencja organizowana przez studentów

Członkowie Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej: Eliza Grzymkowska, Izabela Szczur, Wiktor Dobryniewski, Anna Dmowska, Paweł Antkowiak i Michał Wojtalik

Członkowie KN Inżynierii Chemicznej i Procesowej: Eliza Grzymkowska, Izabela Szczur, Wiktor Dobryniewski, Anna Dmowska, Paweł Antkowiak i Michał Wojtalik, fot. BPI

Na początku był pomysł: stworzyć takie wydarzenie, podczas którego będą mogli się zaprezentować młodzi naukowcy, bez dużego doświadczenia i mnóstwa publikacji na koncie. Dzisiaj European Young Engineers Conference ma już uznaną markę. W tym roku konferencja odbędzie się po raz szósty, potrwa od 24 do 26 kwietnia 2017 roku.

Co godne uwagi, wydarzenie organizują studenci – członkowie Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej. Od zeszłego roku w sprawach formalnych wspiera ich Fundacja Młodej Nauki. Pracy przy konferencji jest tyle, że przygotowania do jednej edycji od razu przechodzą w przygotowania do kolejnej.

W czasie wydarzenia prelegenci opowiadają o zagadnieniach dotyczących inżynierii chemicznej i procesowej oraz dziedzin pokrewnych, takich jak inżynieria bioprocesowa i biomedyczna, inżynieria materiałowa, ochrona środowiska, nanotechnologia czy nanomateriały. – W ten sposób możemy nadać konferencji interdyscyplinarny charakter – mówi Eliza Grzymkowska z KN Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

Żeby wygłosić prezentację, trzeba oczywiście w odpowiednim czasie wysłać organizatorom abstrakt. Wszystkie abstrakty sprawdzają edytorzy, którzy dbają o jakość, ale też pomagają: sprawdzają otrzymane teksty, a jeśli jest taka potrzeba, odsyłają je do poprawy. – Chcemy, żeby uczestnicy mogli się czegoś nauczyć – zaznacza Eliza Grzymkowska. – Zależy nam, żeby wszystko przebiegało profesjonalnie, ale dbamy też o wyrozumiałe podejście.

Poza prezentacjami ustnymi i towarzyszącymi im dyskusjami młodzi naukowcy biorą także udział w sesjach posterowych. Mają też okazję wysłuchać wystąpień gości specjalnych. W tym roku będą to naukowcy z Polski, Niemiec, Rosji i Japonii. Podsumowaniem konferencji jest wydanie monografii. – Od dwóch lat ma swój numer ISBN – mówi Eliza Grzymkowska. – Ostatnio odezwała się do nas Biblioteka Narodowa z Niemiec i poprosiła o wysyłkę.

Eliza Grzymkowska prezentuje monografie wydane po poprzednich konferencjach EYEC

Eliza Grzymkowska prezentuje monografie wydane po poprzednich konferencjach EYEC, fot. BPI

Wyróżnikiem European Young Engineers Conference jest dobra atmosfera. Pierwszego dnia organizowane jest spotkanie integracyjne, żeby uczestnicy mogli się spotkać w mniej formalnych okolicznościach. – Dzięki konferencji poznaliśmy studentów z innych krajów – opowiada Anna Dmowska z KN Inżynierii Chemicznej i Procesowej. – Utrzymujemy kontakt np. z ludźmi z Niemiec i Węgier. Nasi uczestnicy wracają, a to znaczy, że im się podoba. – Przyjeżdżają na kolejne edycje i jeszcze biorą ze sobą znajomych – dodaje Eliza Grzymkowska.

W pierwszej EYEC, w 2011 roku brało udział ok. 20-30 osób, a konferencja trwała jeden dzień. Dzisiaj coraz trudniej zmieścić wszystkie wydarzenia w trzy dni. Liczba uczestników wzrosła zaś do 80-90.

Lista osób, które wezmą udział w najbliższej edycji EYEC, jest już co prawda zamknięta, ale każdy może przyjść na konferencyjne prezentacje jako wolny słuchacz.

Wszystkie wydarzenia odbywają się na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW (ul. Waryńskiego 1).

Baner European Young Engineers Conference

Pełny program European Young Engineers Conference dostępny jest na stronie konferencji

Szczegółowe informacje na stronie EYEC i fanpage’u