Koło Naukowe Druku 3D – wydrukuje wszystko to, co chcesz

Dr inż. Michał Kowalik, Ewelina Zaremba, Bruno Najder, Dawid Morawski i Mateusz Maszkowski podczas pracy

Członkowie Koła pracują pod opieką dr. inż. Michała Kowalika, fot. BPI

W trzy tygodnie stworzyli naturalnych rozmiarów ażurową replikę ferrari lusso. Zrobili ją, wykorzystując długopisy 3D. A to zaledwie jeden z wielu projektów, nad którymi pracowali lub cały czas pracują. Kolejka chętnych liczących na wsparcie przy kolejnych inicjatywach wciąż się wydłuża.

Zapraszamy do przeczytania najnowszego artykułu z cyklu BIT PW.

Model ferrari powstał specjalnie na Dni Druku 3D, które odbyły się w marcu w Kielcach. Pomysł wyszedł od sponsora naszych studentów – WOLFixa. Drukowana replika miała stanąć obok prawdziwego auta. Konkretnych wytycznych, jak z długopisów wyczarować ferrari, jednak nie było. Przede wszystkim dlatego, że znana jest tylko jedna tego rodzaju replika samochodu, ale po pierwsze – innej marki (nissana qashqai), a po drugie – o metodach pracy nad nią wiadomo tyle, co nic. Dlatego dwunastoosobowa grupa członków Koła musiała polegać na wskazówkach sponsora i własnej kreatywności. Studenci sporo eksperymentowali. Przerobili m.in. długopisy 3D tak, żeby usprawnić pracę. – Chcieliśmy, żeby szybciej drukowały, więc trochę pozmienialiśmy i okazało się, że działa – mówi Mateusz Maszkowski.

Nie było łatwo, bo na wydrukowanie samej tylko opony, bez felgi, potrzeba było 20 godzin. Udało się, choć ostatnie pociągnięcia długopisów odbywały się już w trakcie Dni Druku. – Zainteresowanie projektem było bardzo duże, większość osób patrzyła na nasz model, a nie prawdziwe ferrari, które stało obok – opowiada dr inż. Michał Kowalik, opiekun Koła i inicjator jego powstania.

Zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem z cyklu Badania - Innowacje - Technologie>>>

W kwietniu 2015 roku na stronie internetowej Uczelni powstała zakładka Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW). Publikujemy tam teksty popularnonaukowe o odkryciach i pomysłach pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej. Nasi naukowcy nie mają powodów do kompleksów: zdobywają wyróżnienia w krajowych i międzynarodowych konkursach, są innowacyjni, mają wiedzę i umiejętności, a przede wszystkim ogromną determinację w dążeniu do celu. Wielki potencjał mają też nasi studenci. Na Politechnice Warszawskiej funkcjonuje ponad 100 kół naukowych. Wiedza i kreatywność ich członków zdobywa uznanie specjalistów z różnych dziedzin.

W roku akademickim 2015/2016 ukazało się 46 BIT-ów.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Zachęcamy osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Biurem ds. Promocji i Informacji (Sekcją Promocji i Informacji w Internecie) w celu zgłaszania swoich projektów: