Jak wydrukować głośnik, czyli drukowana elektronika strukturalna

Być może już niedługo będzie możliwe wydrukowanie całych układów elektronicznych.

Heterofazowe materiały funkcjonalne dla elektroniki strukturalnej. Brzmi strasznie? Wręcz przeciwnie. Dr inż. Marcin Słoma z Wydziału Mechatroniki pracuje nad koncepcją materiałów, które, wbrew pozorom, wiele w codziennym życiu ułatwią.

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym artykułem z cyklu BIT PW.

Naukowiec z Politechniki Warszawskiej na swoje badania otrzymał od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 1,98 mln złotych. Wszystko to w ramach programu FIRST TEAM, dzięki któremu młodzi naukowcy mogą prowadzić badania o przełomowym znaczeniu naukowym lub gospodarczym. Jaki przełom szykuje nam dr Słoma? – Chodzi o materiały kompozytowe, które będzie można wykorzystać do drukowania przestrzennych układów elektronicznych – tłumaczy.

Dr Marcin Słoma chce zastąpić klasyczne metody budowania układów elektronicznych technologią druku 3d, tak żeby np. w przyszłości wydrukować telefon lub tablet. Oczywiście technologia ogranicza nas pod pewnymi względami – wydrukowanie  układów scalonych wysokiej wydajności nie jest jeszcze możliwe i nie jest też właściwie potrzebne. – Ścieżki, rezystory, anteny, przełączniki, może nawet elementy świecące można byłoby wydrukować – wylicza dr Marcin Słoma. – Chodzi o to, żeby w jednym procesie i na jednym urządzeniu wykonywać zarówno obudowę, jak i obwód elektroniczny.

Zapraszamy do zapoznania się z nowym artykułem z cyklu Badania-Innowacje-Technologie>>>

W kwietniu 2015 roku na stronie internetowej Uczelni powstała zakładka "Badania - Innowacje - Technologie" (BIT PW), prezentująca potencjał intelektualny pracowników i studentów Politechniki Warszawskiej. Politechnika Warszawska prowadzi badania o różnej tematyce, skali i zasięgu. Wiele z nich przyczynia się do powstania nowych technologii i produktów użytecznych w codziennym życiu. BIT PW ma na celu zaprezentowanie różnorodności tematyki, jaką zajmują się pracownicy naukowi Politechniki Warszawskiej. W r.a. 2014/2015 (semestrze letnim) ukazało się 21 BITów.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Biuro Promocji PW zachęca osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Sekcją Promocji i Informacji w Internecie (w. 5111, redakcja@promocja.pw.edu.pl) w celu zgłaszania swoich badań.