Jak robot ułatwi życie osobom starszym i niepełnosprawnym?

Inżynierowie z Politechniki Warszawskiej stworzyli oprogramowania, które pomoże lepiej współpracować robotom z ludźmi, fot. Maciej Stefańczyk

Poda kubek z herbatą, sprawdzi, czy nie zostawiliśmy odkręconego kranu w łazience, a nawet rozrusza nasz mózg – między innymi takie zadania może wykonywać odpowiednio zaprogramowany robot. Tylko jak pogodzić nieograniczone potrzeby użytkownika z ograniczonymi możliwościami operacyjnymi robota niewielkich rozmiarów?

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym artykułem z cyklu BIT PW.

Rozwiązania tego problemu szukali przez 3 lata trwania projektu RAPP (Robotic Applications for Delivering Smart User Empowering Applications) naukowcy z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Zespół pod kierownictwem prof. dr. hab. inż. Cezarego Zielińskiego realizował projekt w ramach unijnego programu FP7 wraz z partnerami z zagranicy: Grecji, Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii.

Celem projektu było stworzenie platformy programowej wspierającej tworzenie aplikacji dla bardziej uniwersalnych i funkcjonalnych robotów. Dzięki lepszemu rozumieniu intencji właściciela, roboty te będą mogły w większym stopniu pomagać osobom starszym i niepełnosprawnym.

Zapraszamy do zapoznania się z nowym artykułem z cyklu Badania-Innowacje-Technologie>>>

W kwietniu 2015 roku na stronie internetowej Uczelni powstała zakładka "Badania - Innowacje - Technologie" (BIT PW). Publikujemy tam teksty popularnonaukowe o odkryciach i pomysłach pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej. Nasi naukowcy nie mają powodów do kompleksów: zdobywają wyróżnienia w krajowych i międzynarodowych konkursach, są innowacyjni, mają wiedzę i umiejętności, a przede wszystkim ogromną determinację w dążeniu do celu. Wielki potencjał mają też nasi studenci. Na Politechnice Warszawskiej funkcjonuje ponad 100 kół naukowych. Wiedza i kreatywność ich członków zdobywa uznanie specjalistów z różnych dziedzin.

W roku akademickim 2015/2016 ukazało się 46 BIT-ów.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Biuro Promocji PW zachęca osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Sekcją Promocji i Informacji w Internecie - tel. (22) 234 5111, redakcja@promocja.pw.edu.pl - w celu zgłaszania swoich badań.