Inżynierowie, którzy oswajają przestrzeń

Beacon - urządzenie nadające nieprzerwanie sygnał Bluetooth

Beacon to urządzenie nadające nieprzerwanie sygnał Bluetooth, fot. Indoorway

Wykorzystując nowoczesne technologie, bez problemu jesteśmy dzisiaj w stanie znaleźć konkretny budynek. Jak jednak poruszać się wewnątrz np. kilkudziesięciupiętrowego biurowca, wielopoziomowego centrum handlowego czy kamienicy pełnej zakamarków? Grupa specjalistów, w dużej mierze składająca się z absolwentów i studentów Politechniki Warszawskiej, wie, jak rozwiązać ten problem.

Zapraszamy do przeczytania najnowszego artykułu z cyklu BIT PW.

Wszystko zaczęło się kilka lat temu na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW. Konrad Stanik w ramach swoich prac dyplomowych zajął się lokalizacją wewnątrz pomieszczeń. Prace badawcze nad projektem były prowadzone przez dwa lata pod auspicjami Koła Naukowego MuGEd i zostały zwieńczone pracami: inżynierską dotyczącą nawigacji inercyjnej oraz magisterską dotyczącą lokalizacji wewnątrz pomieszczeń przy użyciu technologii WiFi. Tak powstały zalążki Indoorway. Dzisiaj w firmie pracuje 9 osób, w tym 6 studentów albo absolwentów Politechniki: Grzegorz Koblański (CEO, absolwent Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa), Michał Małkowski (doktorant na Wydziale Elektrycznym), Robert Sobolewski (student Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych), Maciej Kozłowski (student Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa), Patryk Pastewski (student Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych) i Marcin Jeleński (student Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych).

– Tworzymy narzędzie do analityki ruchów w pomieszczeniach – opowiada Marcin Jeleński. – Za jego pomocą jesteśmy w stanie zbadać, w których miejscach w danym budynku ludzie najczęściej przebywają, a także pomóc ludziom trafić z jednego miejsca do drugiego.

Zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem z cyklu Badania - Innowacje - Technologie>>>

W kwietniu 2015 roku na stronie internetowej Uczelni powstała zakładka Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW). Publikujemy tam teksty popularnonaukowe o odkryciach i pomysłach pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej. Nasi naukowcy nie mają powodów do kompleksów: zdobywają wyróżnienia w krajowych i międzynarodowych konkursach, są innowacyjni, mają wiedzę i umiejętności, a przede wszystkim ogromną determinację w dążeniu do celu. Wielki potencjał mają też nasi studenci. Na Politechnice Warszawskiej funkcjonuje ponad 100 kół naukowych. Wiedza i kreatywność ich członków zdobywa uznanie specjalistów z różnych dziedzin.

W roku akademickim 2015/2016 ukazało się 46 BIT-ów.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Zachęcamy osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Biurem ds. Promocji i Informacji (Sekcją Promocji i Informacji w Internecie) w celu zgłaszania swoich projektów: