Ignacy Mościcki – chemik, który został prezydentem

Aleksander Rothert, Ignacy Mościcki i Karol Pollak podczas uroczystości nadania tytułów doktora honoris causa Politechniki Warszawskiej

Uroczystość nadania tytułów doktora honoris causa Politechniki Warszawskiej Aleksandrowi Rothertowi, Ignacemu Mościckiemu i Karolowi Pollakowi, źr. NAC

Ma na swoim koncie ponad 60 prac i 40 patentów. Za jego najważniejsze odkrycie uważa się opracowanie metody otrzymywania kwasu azotowego z powietrza z wykorzystaniem energii elektrycznej. Wybitny chemik i wynalazca zrezygnował jednak z intensywnej kariery naukowej na rzecz tej politycznej.

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym artykułem z cyklu BIT PW.

Ignacy Mościcki był profesorem Politechniki Warszawskiej – pracował w Katedrze Elektrochemii Technicznej i wykorzystywał liczne zagraniczne doświadczenia (zarówno uniwersyteckie, jak i przemysłowe). Wtedy nadszedł przełomowy w historii Polski rok 1926. Po zamachu majowym Józef Piłsudski zaproponował, by prezydentem kraju został Mościcki. Uczynić miał to za namową ówczesnego premiera – Kazimierza Bartela. 1 czerwca 1926 roku Zgromadzenie Narodowe RP wybrało Mościckiego na najważniejszy urząd w państwa. Chemik zamienił laboratorium na polityczne salony i już tylko dorywczo zajmował się problemami naukowymi i gospodarczo-przemysłowymi.

Wcześniejsze dokonania sprawiają jednak, że do dzisiaj jest nazywany budowniczym polskiego przemysłu chemicznego.

W 1891 roku skończył chemię na Politechnice w Rydze. Potem przeniósł się do Londynu, gdzie kształcił się w Technical College w Finsbury i Patent Library. Była to przymusowa emigracja – Mościcki pracował wcześniej nad bombą, która miała być użyta do zamachu na generał-gubernatora Warszawy – Josifa Hurko. Spisek wykryto, a jego uczestników uważnie obserwowano. Mimo to Mościckiemu udało się zbiec i dotrzeć do Londynu.

Zapraszamy do zapoznania się z nowym artykułem z cyklu Badania-Innowacje-Technologie>>>

W kwietniu 2015 roku na stronie internetowej Uczelni powstała zakładka "Badania - Innowacje - Technologie" (BIT PW). Publikujemy tam teksty popularnonaukowe o odkryciach i pomysłach pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej. Nasi naukowcy nie mają powodów do kompleksów: zdobywają wyróżnienia w krajowych i międzynarodowych konkursach, są innowacyjni, mają wiedzę i umiejętności, a przede wszystkim ogromną determinację w dążeniu do celu. Wielki potencjał mają też nasi studenci. Na Politechnice Warszawskiej funkcjonuje ponad 100 kół naukowych. Wiedza i kreatywność ich członków zdobywa uznanie specjalistów z różnych dziedzin.

W roku akademickim 2015/2016 ukazało się 46 BIT-ów.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Biuro Promocji PW zachęca osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Sekcją Promocji i Informacji w Internecie - tel. (22) 234 5111, redakcja@promocja.pw.edu.pl - w celu zgłaszania swoich badań.