Hyperloop – transportowa rewolucja w rękach studentów

Członkowie zespołów Hyper Poland oraz Hyper Poland University Team

Członkowie zespołów Hyper Poland oraz Hyper Poland University Team, fot. odpalprojekt.pl

Czy polscy naukowcy są w stanie konkurować ze specjalistami z państw bogatszych i bardziej rozwiniętych? Oczywiście! Udowadniają to polscy studenci z zespołu Hyper Poland University Team. Drużna zakwalifikowała się do finału zawodów polegających na skonstruowaniu jednoosobowej kapsuły Hyperloopa. Są w tym gronie jedną z czterech europejskich ekip, jedyną z Europy Środkowo-Wschodniej.

Zapraszamy do przeczytania najnowszego artykułu z cyklu BIT PW.

Zawody Hyperloop Pod Competition odbędą się pod koniec sierpnia 2017 roku w Kalifornii. 24 zespoły z całego świata, które zakwalifikowały się do finału, będą wówczas testować swoje kapsuły na specjalnie przygotowanym torze. Ma on długość ok. 1,5 kilometra i średnicę 2 metrów. – Celem zawodów jest osiągnięcie jak największej prędkości oraz bezpieczne wyhamowanie – wyjaśnia Paweł Radziszewski, student Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW, kierujący zespołem Hyper Poland University Team. – Stworzenie systemu hamulcowego, który to zapewni, to chyba największe wyzwanie, bo tor jest krótki, a prędkość wysoka. Maksymalna, jaką chcemy osiągnąć na tym torze, to ok. 430 km/h.

Żeby wybudować prototyp kapsuły i pojechać na konkurs do Stanów Zjednoczonych, potrzeba minimum 150 tys. złotych. Zgromadzenie takich środków to duże wyzwanie, dlatego zespół postanowił zbierać pieniądze na portalu crowdfundingowym odpalprojekt.pl. Zbiórka "HYPER POLAND – JEDŹ Z NAMI Z PRĘDKOŚCIĄ DŹWIĘKU!" potrwa do 12 maja 2017 roku.

Zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem z cyklu Badania - Innowacje - Technologie>>>

W kwietniu 2015 roku na stronie internetowej Uczelni powstała zakładka Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW). Publikujemy tam teksty popularnonaukowe o odkryciach i pomysłach pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej. Nasi naukowcy nie mają powodów do kompleksów: zdobywają wyróżnienia w krajowych i międzynarodowych konkursach, są innowacyjni, mają wiedzę i umiejętności, a przede wszystkim ogromną determinację w dążeniu do celu. Wielki potencjał mają też nasi studenci. Na Politechnice Warszawskiej funkcjonuje ponad 100 kół naukowych. Wiedza i kreatywność ich członków zdobywa uznanie specjalistów z różnych dziedzin.

W roku akademickim 2015/2016 ukazało się 46 BIT-ów.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Zachęcamy osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Biurem ds. Promocji i Informacji (Sekcją Promocji i Informacji w Internecie) w celu zgłaszania swoich projektów: