Hyper Poland University Team po zawodach w USA

Zespół Hyper Poland University Team w siedzibie SpaceX w Kalifornii

Zespół Hyper Poland University Team w siedzibie SpaceX w Kalifornii, fot. Hyper Poland University Team

Zespół studentów z Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej miał okazję zaprezentować efekt swojej pracy, kapsułę Hyperloopa, przed inżynierami z Tesli i SpaceX. Niestety tylko trzy drużyny miały szansę przetestować swoje pojazdy w specjalnie zbudowanym torze. Nie było wśród nich naszych studentów.

Zawody Hyperloop Pod Competition odbyły się w dniach 25-27 sierpnia 2017 roku w siedzibie firmy SpaceX w Hawthorne w Kalifornii. Hyper Poland University Team był jednym z 25 zespołów z całego świata, który dostał się do finału tego konkursu. W rywalizacji brały udział także zespoły z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Szwajcarii, Kanady, Indii i Japonii. Wszystkie zespoły miały zaprezentować możliwości swoich pojazdów w specjalnie zbudowanej stalowej rurze o długości 1,5 kilometrów i średnicy 2 metrów.

Niestety, już podczas trwania zawodów, organizatorzy ogłosili, że szansę na przetestowanie swoich kapsuł na torze będą miały jedynie trzy zespoły. Problemem okazała się prawdopodobnie hermetyzacja rury. Do ostatniej rundy testów przeszły: niemiecki WARR, szwajcarski Swissloop i kanadyjski Paradigm. Najlepszy okazał się pojazd niemieckich konstruktorów – WARR osiągnął prędkość 324 km/h. Kapsuła zaprojektowana i wykonana przez naszych studentów, według obliczeń mogłaby rozpędzić się nawet do 430 km/h.

– Praca nad prototypem pozwoliła nam zdobyć bezcenne doświadczenie, które zaprocentuje przy tworzeniu systemu docelowego – mówi Paweł Radziszewski, koordynator projektu.

Zobacz film z wyjazdu na zawody!

Zaprojektowanie i budowa prototypu kapsuły zajęły studentom z Hyper Poland University Team 10 miesięcy. Było to możliwe m.in. dzięki zakończonej ogromnym sukcesem zbiórce crowdfundingowej, podczas której udało się zebrać 184 525 zł.

Była to druga edycja konkursu organizowanego przez SpaceX. Podczas pierwszych zawodów Hyperloop Pod Competition w 2016 roku, zespół Hyper Poland, również związany z Politechniką Warszawską, zaprezentował odważną koncepcję kapsuły nowego środka transportu i przeszedł do drugiej rundy konkursu. Ich projekty były później wielokrotnie nagradzane. Dziś spółka Hyper Poland rozwija w Polsce technologię Hyperloop.