Geodeci z Politechniki w poszukiwaniu tajemnic Treblinki

Pomiary georadarem na obszarze potencjalnego grobu masowego

Kiedy naziści opuszczali obóz zagłady w Treblince, dołożyli wszelkich starań, aby nikt nie dowiedział się o tym, co się tam wydarzyło. Zrównali z ziemią obozowe budynki, posadzili łubin. Dziś o tym, co działo się w Treblince, wiemy coraz więcej, także dzięki naukowcom z Politechniki Warszawskiej.

Zapraszamy do przeczytania najnowszego artykułu z cyklu BIT PW.

Zespół prowadzony przez dra inż. Sebastiana Różyckiego z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej postanowił wykorzystać archiwalne i aktualne dane przestrzenne do badania terenu obozu pracy w Treblince.

Projekt naukowców z PW zakładał innowacyjne wykorzystanie technologii Systemów Informacji Przestrzennej (SIP), które umożliwiło połączenie relacji oraz wspomnień świadków z dostępnymi oraz nowo pozyskanymi danymi przestrzennymi. – Chociaż relacje świadków są już dość dobrze rozpoznane, my chcieliśmy spojrzeć na nie z innej strony – tłumaczy dr Różycki. – Szukaliśmy w tych źródłach aspektu przestrzennego. Na pierwszy plan wybieramy wypowiedzi np. o tym, jak długo, daleko i jaką drogą szli więźniowie od obozu na skraj lasu, gdzie ich rozstrzeliwano. Pomaga nam to stworzyć tzw. mapy relacji zawierające: trasy przejść, położenia budynków czy lokalizację bram i furtek.

Zapraszamy do zapoznania się z nowym artykułem z cyklu Badania-Innowacje-Technologie>>>

W kwietniu 2015 roku na stronie internetowej Uczelni powstała zakładka "Badania - Innowacje - Technologie" (BIT PW). Publikujemy tam teksty popularnonaukowe o odkryciach i pomysłach pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej. Nasi naukowcy nie mają powodów do kompleksów: zdobywają wyróżnienia w krajowych i międzynarodowych konkursach, są innowacyjni, mają wiedzę i umiejętności, a przede wszystkim ogromną determinację w dążeniu do celu. Wielki potencjał mają też nasi studenci. Na Politechnice Warszawskiej funkcjonuje ponad 100 kół naukowych. Wiedza i kreatywność ich członków zdobywa uznanie specjalistów z różnych dziedzin.

W roku akademickim 2015/2016 ukazało się 46 BIT-ów.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Zachęcamy osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Biurem ds. Promocji i Informacji (Sekcją Promocji i Informacji w Internecie) w celu zgłaszania swoich projektów: