Funkcjonalny staw – młodzi pomagają niepełnosprawnym

Funkcjonalny staw

Funkcjonalny staw, fot. Damian Śliwowski

- Zaczęło się od tego, że w kawiarni zobaczyliśmy osobę z niedowładem, która miała problem z podniesieniem filiżanki kawy – mówi współautor funkcjonalnego stawu, Damian Śliwowski, student Politechniki Warszawskiej. Dla Damiana i jego kolegi Bartosza był to początek konstruktorskiej przygody.

Funkcjonalny staw to uniwersalne urządzenie wspomagające pracę stawów: łokciowego i kolanowego, dla chorych z niedowładem lub po kontuzjach. Młodzi wynalazcy, Bartosz Gembicki i Damian Śliwowski stworzyli funkcjonalny staw jeszcze będąc uczniami Technikum Elektrycznego w Białymstoku. Dziś obaj są studentami uczelni technicznych, Bartosz – Politechniki Białostockiej, a Damian – Politechniki Warszawskiej.

– Funkcjonalny staw stworzyliśmy, żeby pomóc osobom z niedowładami w rehabilitacji oraz w codziennych czynnościach – mówi Damian Śliwowski, student mechaniki i budowy maszyn na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych.

Wspomaganie ruchu za pomocą funkcjonalnego stawu polega na połączeniu układu mechanicznego ze sterowaniem elektronicznym. Urządzenie składa się z aluminiowego szkieletu, pasów mocujących i siłownika oraz z części elektronicznej: czujników i układu sterującego. Waży nie więcej niż 1,5 kg. Czujniki wykrywają napięcie mięśni, urządzenie wyczuwa zamiar ruchu i samo prostuje lub zgina kończynę. Urządzenie połączone jest z dżojstikiem, którym można dodatkowo sterować ruchy stawów.

Konstruktorzy oraz fizjoterapeuci, z którymi konsultowano urządzenie są zdania, że jego wykorzystanie w gabinetach rehabilitacyjnych czy nawet do użytku własnego jest możliwe - potrzeba tylko inwestora. Projekt na razie jest na etapie prototypu. Damian Śliwowski i Bartosz Gembicki dzięki swojemu wynalazkowi zostali finalistami konkursu „Technotalent” 2015 w kategorii technika. Organizator konkursu, fundacja Technotalenty wspiera innowacyjne projekty z województwa podlaskiego.