Eugeniusz Rudnik – inżynier i muzyczny innowator

Eugeniusz Rudnik

Eugeniusz Rudnik jest jednym ze współtwórców Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, fot. materiały prasowe filmu "15 stron świata"

Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej uważany jest dzisiaj za jednego z twórców polskiej szkoły muzyki elektroakustycznej. W świecie kojarzonym z natchnieniem, trudnym do nazwania i przewidzenia błyskiem geniuszu, sławę i uznanie zdobył człowiek, który godził ze sobą światy artystyczny i czysto techniczny. Eugeniusz Rudnik zmarł 24 października 2016 roku.

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym artykułem z cyklu BIT PW.

Do Polskiego Radia Rudnik zgłosił się sam. Był 1955 rok, a on miał za sobą konflikt z przełożonym z Wojskowej Akademii Technicznej, przez co trafił do więzienia. Karę odpracowywał w kopalni. W radiu znalazł się przez przypadek. Początkowo był tam nadzorcą hydraulików, stolarzy i malarzy. W 1958 roku zaczął pracę w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia, utworzonym rok wcześniej. To było czwarte miejsce w Europie profesjonalnie zajmujące się twórczością elektroniczną. Najpierw Rudnik został zatrudniony jako technik. Studia na Politechnice skończył dopiero niemal dekadę później – w 1967 roku.

Wtedy miał już na swoim koncie pierwsze próby kompozytorskie. I to próby niezwykłe. Jako człowiek odpowiedzialny za sprawy techniczne, a nie wykształcony muzyk, dostrzegał takie możliwości elektroniki, które warto wykorzystać w utworach muzycznych. To była awangarda w najczystszej postaci, bardziej awangardowa niż prace zawodowców. Rudnik korzystał z dźwięków odrzucanych przez reporterów. "Przesłuchiwałem odrzuty po kilka razy i wyłapywałem to, czego przy jednym nie słychać. Na przykład chwilowe zawahanie w głosie. Albo dziwną zmianę akcentu. Odkrywałem, że na przestrzeni sekundy potrafią rozgrywać się całe dramaty, które powiedzą o człowieku prawdę" – mówił w rozmowie z Jędrzejem Słodkowskim opublikowanej w "Dużym Formacie".

Zapraszamy do zapoznania się z nowym artykułem z cyklu Badania-Innowacje-Technologie>>>

W kwietniu 2015 roku na stronie internetowej Uczelni powstała zakładka "Badania - Innowacje - Technologie" (BIT PW). Publikujemy tam teksty popularnonaukowe o odkryciach i pomysłach pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej. Nasi naukowcy nie mają powodów do kompleksów: zdobywają wyróżnienia w krajowych i międzynarodowych konkursach, są innowacyjni, mają wiedzę i umiejętności, a przede wszystkim ogromną determinację w dążeniu do celu. Wielki potencjał mają też nasi studenci. Na Politechnice Warszawskiej funkcjonuje ponad 100 kół naukowych. Wiedza i kreatywność ich członków zdobywa uznanie specjalistów z różnych dziedzin.

W roku akademickim 2015/2016 ukazało się 46 BIT-ów.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Biuro Promocji PW zachęca osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Sekcją Promocji i Informacji w Internecie - tel. (22) 234 5111, redakcja@promocja.pw.edu.pl - w celu zgłaszania swoich badań.