Ekologiczne oblicze betonu

Beton antysmogowy został wykorzystany przy warszawskim Rondzie Daszyńskiego

Beton antysmogowy został wykorzystany przy warszawskim Rondzie Daszyńskiego, fot. Skanska

Dzięki współpracy Skanska, Górażdże Cement S.A. oraz wsparciu naukowemu m.in. Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie, gdzie zlokalizowany jest projekt biurowy Generation Park, powstała wyjątkowa nawierzchnia z betonu o właściwościach antysmogowych.

Innowacyjność rozwiązania opiera się na właściwościach fotokatalitycznych. Zastosowanie specjalnej mieszanki składników sprawia, że dzięki oddziaływaniu promieni słonecznych możliwa staje się redukcja tlenków azotu pochodzących ze spalin samochodowych, które są szczególnie negatywnie wpływają na układ oddechowy. Szkodliwe związki są rozkładane na neutralne dla zdrowia na powierzchni betonu. Co więcej, ta nowa forma betonu ma również właściwości samooczyszczające, antybakteryjne i antygrzybiczne.

Produkt o tego typu własnościach jest nieocenioną pomocą w zwalczaniu smogu pochodzącego z emisji spalin samochodowych. Ma on bezpośredni związek ze wzmożonym ruchem przy głównych arteriach komunikacyjnych. Z tego względu odcinek testowy Skanska i Górażdże zaplanowali w okolicach ruchliwego ronda Daszyńskiego w Warszawie. Na potrzeby badań powstał chodnik o powierzchni 350 mkw. Dzięki pozytywnym wynikom, docelowo między biurowcami Generation Park, z zielonego betonu powstanie plac o powierzchni boiska piłkarskiego. Obecnie beton pozwala na zmniejszenie stężenia dwutlenku azotu o 30%. Po powstaniu w okolicy zwartej zabudowy jest szansa na podniesienie tego wyniku – badania laboratoryjne wykazały skuteczność ok. 70% redukcji.

- Biznes odpowiedzialny społecznie to także troska o otoczenie i środowisko w jakim budujemy. Do szeregu „zielonych” technologii z jakich znana jest Skanska dołączamy zaawansowane technologie materiałowe, które sprawią, że będzie żyło nam się lepiej w czystszym i bardziej przyjaznym otoczeniu. Beton znany od tysięcy lat jako materiał konstrukcyjny może również wpływać na jakość powietrza, którym oddychamy redukując zawartość szkodliwych gazów tworzących smog. Pierwsze wielkopowierzchniowe wykorzystanie tego typu betonu przy inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej ma miejsce na naszym projekcie Generation Park w Warszawie – mówi Rafał Stoparczyk, menadżer projektu w spółce biurowej Skanska.

Do stworzenia tego rozwiązania przyczyniło się dwoje pracowników naukowych Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. W ramach wspólnego projektu wdrożeniowego Prodziekan ds. studenckich dr inż. Wioletta Jackiewicz-Rek oraz mgr inż. Karol Chilmon uczestniczyli w przygotowaniu koncepcji wdrożenia jak i w szeregu działań towarzyszących. Zalicza się do nich m.in. przygotowanie materiału do badań mikroskopowych oceniających wpływ technologii na zdrowie,  badania wpływu warunków eksploatacji kostki na skuteczność redukcji zanieczyszczeń oraz wykonanie analizy wyników badań skuteczności redukcji NOx w powietrzu.

Więcej o kooperacji naszej uczelni i Skanska S.A. można przeczytać w artykule poświęconym podpisaniu umowy między podmiotami.