Czy w warszawskim metrze można czuć się bezpiecznie? Sprawdzili to studenci PW

Członkowie SKN Progres w czasie prezentacji raportu z badania

Nad projektem pracowało sześcioro studentów PW, fot. archiwum SKN Progres

Awarie, zamachy terrorystyczne, tłumy spieszących się i nie zawsze zachowujących ostrożność ludzi – to tylko kilka zagrożeń wynikających z podróżowania metrem. Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Progres, które działa na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych, postanowili zająć się tematem bezpieczeństwa w metrze warszawskim. Efektem ich prac jest raport podsumowujący badanie.

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym artykułem z cyklu BIT PW.

Wszystko zaczęło się jesienią ubiegłego roku, kiedy studenci postawili na większą aktywność koła. – Studiowaliśmy administrację w zakresie bezpieczeństwa, więc stwierdziliśmy, że zajmiemy się bezpieczeństwem w transporcie publicznym, szczególnie że tuż po otwarciu II linii metra sprawy bezpieczeństwa budziły wiele wątpliwości – opowiada Paweł Nowak, główny koordynator projektu.

Na spotkaniach koła jego członkowie omawiali i przygotowywali kolejne etapy badania. W pracach uczestniczyło sześć osób: Aleksandra Tercjak, Paweł Nowak, Wiktor Chojecki, Łukasz Damętka, Rafal Dynek i Joanna Rak. Studenci uznali, że chcą się dowiedzieć, jakie czynniki oddziałują na to, że użytkownicy metra czują się w nim bezpiecznie. W tym celu stworzyli ankietę, która przez ponad 2,5 miesiąca (od 2 listopada 2015 roku do 22 stycznia 2016 roku) była dostępna online.

W tym czasie analizowali zagadnienie bezpieczeństwa pod kątem prawnym – na podstawie ustaw i rozporządzeń, przede wszystkim Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 17 czerwca 2011 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane metra i ich usytuowanie. Ale to nie wszystko. – Napisaliśmy też krótkie opracowanie dotyczące bezpieczeństwa pod względem psychologicznym, czyli tego, jak inne osoby bądź wydarzenia mogą wpłynąć na nasze poczucie bezpieczeństwa – mówi Paweł Nowak.

Zapraszamy do zapoznania się z nowym artykułem z cyklu Badania-Innowacje-Technologie>>>

W kwietniu 2015 roku na stronie internetowej Uczelni powstała zakładka "Badania - Innowacje - Technologie" (BIT PW). Publikujemy tam teksty popularnonaukowe o odkryciach i pomysłach pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej. Nasi naukowcy nie mają powodów do kompleksów: zdobywają wyróżnienia w krajowych i międzynarodowych konkursach, są innowacyjni, mają wiedzę i umiejętności, a przede wszystkim ogromną determinację w dążeniu do celu. Wielki potencjał mają też nasi studenci. Na Politechnice Warszawskiej funkcjonuje ponad 100 kół naukowych. Wiedza i kreatywność ich członków zdobywa uznanie specjalistów z różnych dziedzin.

W roku akademickim 2015/2016 ukazało się 46 BIT-ów.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Biuro Promocji PW zachęca osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Sekcją Promocji i Informacji w Internecie - tel. (22) 234 5111, redakcja@promocja.pw.edu.pl - w celu zgłaszania swoich badań.