Czip BioSoC innowacją medyczną roku 2016

BioSoC – system, który pozwoli kontrolować parametry życiowe m.in. kierowców czy operatorów maszyn, fot. BPI

Soczewki FOCUSA rozdane

Wynalazek zespołu prof. Witolda Pleskacza z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych został wyróżniony Soczewką FOCUSA 2016 w kategorii innowacje medyczne. Plebiscyt prezentuje utalentowanych naukowców i wynalazców z trzech obszarów: medycyny, techniki i informatyki.

Internauci zdecydowali, że na miano medycznego wynalazku roku 2016 zasłużył BioSoC – system, który pozwoli kontrolować parametry życiowe m.in. kierowców czy operatorów maszyn. Umożliwia on zbieranie informacji, ich analizę i interpretację przy wykorzystaniu tylko jednego układu scalonego. Jest to osiągnięcie unikalne w skali światowej. Dzięki powyższym cechom stanowi doskonałą bazę do budowy rozwiązań technicznych na rynek urządzeń przenośnych, jak również bardzo szybko rozwijający się rynek tzw. technologii ubieralnych (ang. wearables). Skonstruował go zespół dr. hab. inż. Witolda Pleskacza, prof. PW z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych we współpracy z Instytutem Techniki i Aparatury Medycznej, Wojskowym Instytutem Medycyny Lotniczej, Instytutem Technologii Elektronowej i firmą FONON Sp. z o. o.

Zespół pracujący nad czipem: Krzysztof Marcinek, Paweł Narczyk, Witold Pleskacz, Andrzej Wielgus, Tomasz Borejko i Krzysztof Siwiec.

W tegorocznym plebiscycie były nominowane również inne wynalazki z PW. W kategorii "Innowacje techniczne" można było głosować rakietę TuCan, stworzoną przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego oraz B-droida (sztuczną pszczołę), nad którym pracuje dr Rafał Dalewski z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa. Natomiast w kategorii "Innowacje medyczne", obok wygranego czipu monitorującego zdrowie, nominowana była sztuczna krew, nad którą pracuje zespół prof. Tomasza Ciacha z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim nominowanym, szczególnie tym z Politechniki Warszawskiej.

Konkurs organizuje magazyn popularnonaukowy "Focus".