Co warto wiedzieć o Marii Skłodowskiej-Curie?

Pierre Curie i Maria Skłodowska-Curie w laboratorium

Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Pierre przez lata wspólnie pracowali, fot. Wikipedia / dp

Do historii przeszła jako pierwsza kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla i pierwsza osoba, która została w ten sposób uhonorowana dwukrotnie. Na temat jej życia i pracy do dzisiaj krążą legendy. Oto wybrane ciekawostki związane z naukową działalnością jednej z najbardziej znanych uczonych w dziejach świata, w 1926 wyróżnionej tytułem doktora honoris causa Politechniki Warszawskiej.

Zapraszamy do przeczytania najnowszego artykułu z cyklu BIT PW.

Choć Marię Skłodowską-Curie kojarzymy z badań nad promieniotwórczością, nie oznacza to, że interesowała się nią od początku swojej kariery naukowej. Wcześniej zajmowała się magnetycznymi właściwościami hartowanej stali. A potem musiała znaleźć temat doktoratu. W trakcie poszukiwań trafiła na wyniki doświadczeń Henriego Becquerela. Francuz odkrył, że sole uranu samorzutnie wysyłają nieznane dotąd promienie. Trzydziestoletnia wówczas Polka postanowiła w ramach doktoratu kontynuować badania nad tym zjawiskiem.

Wyniki uzyskane przez Skłodowską-Curie jednoznacznie wskazały, że promienie uranu faktycznie są niezwykłe. Już samo to było dużym osiągnięciem. Ale badaczka na tym nie poprzestała i podobnych właściwości zaczęła szukać w innych pierwiastkach. Odkryła, że związki toru również samorzutnie promieniują. Zjawisko trzeba było jakoś nazwać. Określenie „promieniotwórczość” zaproponowała, a jakże, sama Skłodowska-Curie.

Zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem z cyklu Badania - Innowacje - Technologie>>>

W kwietniu 2015 roku na stronie internetowej Uczelni powstała zakładka Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW). Publikujemy tam teksty popularnonaukowe o odkryciach i pomysłach pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej. Nasi naukowcy nie mają powodów do kompleksów: zdobywają wyróżnienia w krajowych i międzynarodowych konkursach, są innowacyjni, mają wiedzę i umiejętności, a przede wszystkim ogromną determinację w dążeniu do celu. Wielki potencjał mają też nasi studenci. Na Politechnice Warszawskiej funkcjonuje ponad 100 kół naukowych. Wiedza i kreatywność ich członków zdobywa uznanie specjalistów z różnych dziedzin.

W roku akademickim 2015/2016 ukazało się 46 BIT-ów.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Zachęcamy osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Biurem ds. Promocji i Informacji (Sekcją Promocji i Informacji w Internecie) w celu zgłaszania swoich projektów: