B-Droid – robot pracowity jak pszczoła

Latający B-Droid

Testy latającego B-Droida zostaną przeprowadzone wiosną 2017 roku, fot. BPI

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej już od 4 lat pracują nad automatycznym systemem do zapylania roślin. Najpierw jeżdżący, a teraz latający B-Droid wzbudzają spore zainteresowanie nie tylko w Polsce. Trudno się dziwić, nasi naukowcy opracowali oprogramowanie do urządzeń, które mogą skutecznie wspomóc pszczoły w ich podstawowej, z naszego punktu widzenia działalności – zapylaniu.

Zapraszamy do przeczytania najnowszego artykułu z cyklu BIT PW.

Od kilku lat na całym świecie masowo wymierają pszczoły. Można winić za to: zanieczyszczenie środowiska, grzyby, wirusy czy pasożyty. Pszczoły nie znoszą także dobrze dalekich podróży. W Stanach Zjednoczonych są transportowane przez setki kilometrów – po kilku dniach zapylania roślin padają ze zmęczenia. Skutki takiej sytuacji mogą być poważniejsze, niż nam wszystkim się wydaje. Szacuje się, że ponad jedna trzecia roślin uprawnych i aż ok. 90% roślin dziko rosnących wymaga zapylania, a to właśnie pszczoły są głównymi owadami zapylającymi. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej postanowili stawić czoła wyzwaniu i zbudować robot do zapylania.

Zespołem kieruje dr inż. Rafał Dalewski z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa. B-Droid został opracowany w ramach projektu pt. „Autonomiczny układ do mechanicznego zapylania roślin” finansowanego z programu LIDER. Naukowcy otrzymali na swoje badania wsparcie ponad 1mln zł.

W ciągu 4 lat prac udało się stworzyć autonomiczny system do mechanicznego zapylania roślin. Rozwiązania były testowane w dwóch układach: jeżdżącym i latającym. Nad B-Droidem pracowali naukowcy z wielu dziedzin: programowania, aerodynami, mechaniki, wytrzymałości, robotyki, automatyki, elektroniki – w szczytowym momencie projektu – nawet kilkanaście osób.

Zapraszamy do zapoznania się z nowym artykułem z cyklu Badania-Innowacje-Technologie>>>

W kwietniu 2015 roku na stronie internetowej Uczelni powstała zakładka "Badania - Innowacje - Technologie" (BIT PW). Publikujemy tam teksty popularnonaukowe o odkryciach i pomysłach pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej. Nasi naukowcy nie mają powodów do kompleksów: zdobywają wyróżnienia w krajowych i międzynarodowych konkursach, są innowacyjni, mają wiedzę i umiejętności, a przede wszystkim ogromną determinację w dążeniu do celu. Wielki potencjał mają też nasi studenci. Na Politechnice Warszawskiej funkcjonuje ponad 100 kół naukowych. Wiedza i kreatywność ich członków zdobywa uznanie specjalistów z różnych dziedzin.

W roku akademickim 2015/2016 ukazało się 46 BIT-ów.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Biuro Promocji PW zachęca osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Sekcją Promocji i Informacji w Internecie - tel. (22) 234 5111, redakcja@promocja.pw.edu.pl - w celu zgłaszania swoich badań.