Autonomiczne samochody studentów PW

Selfie - autonomiczny samochód studentów z Koła Naukowego Robotyków

Z myślą o kolejnych zawodach studenci tworzą nowe wersje Selfie, fot. Koło Naukowe Robotyków

Pojazdy, które są tak skonstruowane i zaprogramowane, że poruszają się bez kontroli kierowcy albo z jego niewielkim udziałem, to przyszłość motoryzacji. Za trendami i chęcią rozwoju podążają studenci z Koła Naukowego Robotyków działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. Tworzą oni autonomiczne samochody startujące potem w międzynarodowych zawodach. I to z sukcesami.

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu z cyklu Badania - Innowacje - Technologie.

Na realizowany przez studentów projekt Selfie składa się kilka wersji pojazdu. Wynika to z wymagań stawianych przez organizatorów kolejnych konkursów. Samochody muszą być bowiem gotowe do wykonania różnych zadań. Do najważniejszych należą parkowanie, przejazdy w symulowanym środowisku drogowym, omijanie przeszkód, reagowanie na sygnał startowy z sygnalizacji świetlnej czy zatrzymywanie się za torem jazdy.

Konstrukcje spod szyldu Selfie nie są pełnowymiarowymi autami, w których zasiada kierowca, tylko wersjami kilkukrotnie pomniejszonymi. – Samochody w skali są pojazdami o niskim koszcie wytworzenia prototypu, pozwalają jednocześnie na testowanie algorytmów dotyczących lokalizacji czy nawigacji dla rzeczywistych samochodów – zaznacza Michał Jarzyński.

Studentom PW zależało i zależy, by tworzone przez nich pojazdy umożliwiały im rozwijanie umiejętności (przede wszystkim z zakresu projektowania elektroniki, systemu sterowania, mechaniki i pisania algorytmów bazujących na wizji komputerowej) oraz sprawdzanie własnych pomysłów.

Cały artykuł do przeczytania w cyklu Badania - Innowacje - Technologie>>>

W cyklu Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW) publikujemy teksty popularnonaukowe o odkryciach i pomysłach pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej. Nasi naukowcy nie mają powodów do kompleksów: zdobywają wyróżnienia w krajowych i międzynarodowych konkursach, są innowacyjni, mają wiedzę i umiejętności, a przede wszystkim ogromną determinację w dążeniu do celu. Wielki potencjał mają też nasi studenci. Na Politechnice Warszawskiej funkcjonuje ponad 100 kół naukowych. Wiedza i kreatywność ich członków zdobywa uznanie specjalistów z różnych dziedzin.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Zachęcamy osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Biurem ds. Promocji i Informacji (Sekcją ds. Popularyzacji Nauki) w celu zgłaszania swoich projektów: