Absolwenci PW wśród najlepszych młodych innowatorów

Dr inż. Marta Bojarska i Rafał Lipiński

Dr inż. Marta Bojarska i Rafał Lipiński stworzyli projekty, które zyskały uznanie jury, fot. nadesłane

Dr inż. Marta Bojarska oraz Rafał Lipiński zostali laureatami polskiej edycji konkursu Innovators Under 35. Program ma edycje w kilkudziesięciu krajach świata i organizowany jest przez "MIT Technology Review" – magazyn należący do Massachusetts Institute of Technology.

W konkursie wyróżniani są młodzi naukowcy i przedsiębiorcy (do 35. roku życia), którzy tworzą innowacyjne projekty – na miarę wyzwań i problemów współczesnego społeczeństwa. W tym roku wśród 10 laureatów polskiej edycji znalazło się dwoje absolwentów Politechniki Warszawskiej.

Dr inż. Marta Bojarska została doceniona za opracowane wraz z zespołem specjalne nanocząstki, które rozkładają szkodliwe substancje zanieczyszczające powietrze i wodę. Nikt w Polsce w skali półprzemysłowej nie próbował wcześniej rozwiązać problemu zanieczyszczeń w ten sposób.

Dr Bojarska skończyła na Politechnice Warszawskiej biotechnologię przemysłową – specjalizację prowadzoną przez Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej, a potem, na tym samym wydziale, obroniła pracę doktorską pt. „New properties of surface modified membranes” (jej promotorem był prof. dr hab. inż. Wojciech Piątkiewicz). Obecnie badaczka przebywa na Uniwersytecie Duisburg-Essen. Tam, w grupie profesora Mathiasa Ulbrichta, odbywa staż podoktorski. Poza tym jest też kierownikiem projektu "Odolejanie cieczy i gazów za pomocą materiałów filtracyjnych zmodyfikowanych aerożelem" w ramach programu Lider VI. Projekt ten jest realizowany na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW.

Rafał Lipiński to absolwent Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych (kierunek: computer science). W gronie najlepszych innowatorów znalazł się dzięki stworzeniu platformy bankowej Hufsy. Przeznaczona jest ona dla małych i średnich firm. Wykorzystuje najnowsze technologie typu Blockchain i Machine Learning. Dzięki Hufsy klient jest w stanie otworzyć biznesowe konto bankowe fully digititally w ciągu 10 minut, a po zalogowaniu ma dostęp do podstawowych funkcji bankowych typu money transfers. Platforma pozwala ponadto uzyskać informacje o stanie swoich finansów w czasie rzeczywistym i zaplanować przyszłość. Możliwe jest też jej zintegrowanie z systemami używanymi przez biznes, jak system księgowy, faktoring i lending. Hufsy ma dwie siedziby: w Kopenhadze i Berlinie. Platforma stworzona przez Rafała Lipińskiego jest już dostępna na rynku niemieckim, wkrótce będzie także na duńskim.

Pełna lista polskich laureatów konkursu Innovators Under 35

35 najlepszych projektów z Europy zostanie nagrodzonych podczas gali finałowej Innovators Under 35 Europe, która odbędzie się 14 września 2017 roku w Paryżu.

Konkurs ma długą tradycję. Od 1999 roku organizowany jest w Stanach Zjednoczonych, a od 2011 roku także w innych częściach świata. Pierwszych polskich laureatów poznaliśmy w 2015 roku.