Znak Politechniki Warszawskiej

Aktualności

Naukowcy z PW laureatami programu LIDER XI

Opublikowano: 24.09.2020 11:55

Zdjęcie mikroskopu

Siedmioro badaczy z Politechniki Warszawskiej otrzymało finansowanie w jedenastej edycji programu LIDER, organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Testy sportowców w tunelu aerodynamicznym na PW

Opublikowano: 23.09.2020 15:24

Łyżwiarze w tunelu aerodynamicznym PW

Reprezentanci Polski w łyżwiarstwie szybkim odwiedzili Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. W znajdującym się tam tunelu aerodynamicznym zawodnicy zostali poddani specjalnym badaniom: sprawdzano ich pozycję oraz sprzęt i jego wpływ na opór powietrza. To nie pierwsza i nie ostatnia taka wizyta sportowców na naszej Uczelni.

Na lotnisku PW powstanie nowe laboratorium

Opublikowano: 22.09.2020 11:44

Budowa laboratorium na lotnisku PW w Przasnyszu

Na lotnisku Politechniki Warszawskiej w Sierakowie koło Przasnysza podpisano oraz wmurowano akt erekcyjny budynku Laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych PW. Uroczystość odbyła się 19 września 2020 roku.

Współpraca Wydziału Transportu PW z Gminą Staszów

Opublikowano: 17.09.2020 16:00

Umowę z Gminą Staszów podpisywała dziekan Wydziału Transportu prof. dr hab. inż. Marianna Jacyna, fot. Radio Kielce

Porozumienie podpisane przez Wydział Transportu PW i urząd miasta Staszów dotyczy budowy portu przeładunkowego na terenach inwestycyjnych w Grzybowie.

PW wśród laureatów IV edycji programu „Doktorat wdrożeniowy”

Opublikowano: 11.09.2020 14:56

Swoje rozprawy doktorskie w ramach programu będzie realizować 67 kolejnych młodych naukowców.

PARP we współpracy z NCBR uruchomił XXIII edycję konkursu Polski Produkt Przyszłości

Opublikowano: 11.09.2020 10:55

Twórcy innowacyjnych produktów i nowatorskich technologii ponownie mogą powalczyć o nagrody finansowane z UE. 600 tys. zł czeka na zwycięzców XXIII edycji konkursu „Polski Produkt Przyszłości”, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Przedsiębiorcy, jednostki naukowe oraz ich konsorcja mogą zgłaszać projekty od 21 września do 29 października.

Doktorant z Wydziału EiTI z nagrodą w konkursie Mathworks

Opublikowano: 07.09.2020 18:19

Michał Hałoń należy do Studenckiego Koła Astronautycznego działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW, fot. M. Hałoń/FB SKA

W rywalizacji "Make IT ROS!" opis autonomii łazika marsjańskiego Sirius zgłoszony przez Michała Hałonia został uznany za najlepszy. To świetny prognostyk przed zbliżającymi się zawodami z serii European Rover Challenge.

Grant Marie Skłodowska-Curie Individual Fellowship na Wydziale Fizyki PW

Opublikowano: 04.09.2020 17:54

Dr inż. Marcin Patecki z Wydziału Fizyki PW, fot. Dmitry Nadtocheev

Prestiżowe stypendium przyznano dr. inż. Marcinowi Pateckiemu, który będzie realizował projekt The ALICE fixed-target programme layout using bent crystals at the CERN Large Hadron Collider. Jego celem jest rozszerzenie potencjału badawczego eksperymentu ALICE przy Wielkim Zderzaczu Hadronów.

Laureatka Diamentowego Grantu z PW

Opublikowano: 06.08.2020 13:21

Milena Zuzanna Ojrzyńska - studentka Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej znalazła się w gronie laureatów programu Diamentowy Grant, prowadzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Absolwentka Wydziału MiNI z nagrodą VCLA International Student Awards 2020

Opublikowano: 06.08.2020 09:34

Karolina Okrasa otrzymała wyróżnienie za pracę magisterską pt. Złożoność wariantów problemu homomorfizmu w wybranych klasach grafów w kategorii Outstanding Master Thesis Award. Praca została napisana pod kierunkiem dr. inż. Pawła Rzążewskiego. W tym roku w konkursie wyłonionych zostało dwóch laureatów. Karolina, obecnie doktorantka na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych, działa na pograniczu dwóch dyscyplin naukowych: matematyki i informatyki teoretycznej.

Pierwsze pół roku projektu „Inicjatywa doskonałości - Uczelnia Badawcza”

Opublikowano: 03.08.2020 12:33

Politechnika Warszawska znalazła się w gronie 10 laureatów konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inicjatywa doskonałości - Uczelnia Badawcza”. Jakie działania już zostały zrealizowane? Nad czym pracują poszczególne zespoły? Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem ostatnich miesięcy.

Student PW wśród laureatów polskiej edycji EUCYS 2020

Opublikowano: 31.07.2020 15:31

EUCYS-logo

Sebastian Machera, student 1. roku biotechnologii na Wydziale Chemicznym zdobył pierwszą nagrodę w polskiej edycji prestiżowego konkursu European Union Contest for Young Scientists (EUCYS).

Odkrywanie przez pączkowanie

Opublikowano: 30.07.2020 17:48

Dr hab. Jolanta Mierzejewska i dr inż. Karolina Chreptowicz​, założycielki WUT Yeast Collection z Wydziału Chemicznego PW, fot. BPI

Pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą do głowy przy haśle drożdże, to pięknie wyrośnięte ciasto, szklanka kefiru, a w wersji “dla dorosłych” także piwo lub kieliszek wina. Drożdże to jednak niezwykle pojemne pojęcie, pod którym kryje się różnorodność gatunków dających możliwości wykraczające daleko poza sferę kulinariów. O tym fascynującym, choć niewidocznym gołym okiem świecie, rozmawiamy z pomysłodawczyniami bazy WUT Yeast Collection, dr hab. Jolantą Mierzejewską i dr inż. Karoliną Chreptowicz z Wydziału Chemicznego PW.

Konsorcjum z udziałem Wydziału SiMR PW zbada zastosowanie biogazu w nowoczesnych silnikach spalinowych

Opublikowano: 30.07.2020 17:12

fot. freepik

W ramach projektu ,,Wykorzystanie wstępnie oczyszczonego biogazu jako paliwa do zasilania silników i pojazdów maszyn rolniczych’’ ma powstać dwupaliwowe zasilanie silnika o zapłonie samoczynnym z układem typu Common Rail.

Naukowcy z Wydziału Fizyki nominowani do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju

Opublikowano: 28.07.2020 13:23

Dr inż. Agnieszka Siemion i dr inż. Karol Kakarenko otrzymali nominacje do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii Naukowiec Przyszłości.

Jak leczyć nowotwory? Alternatywa dla chemioterapii

Opublikowano: 28.07.2020 09:28

Zdjęcie badanych materiałów

Zbadanie właściwości przeciwnowotworowych i cytotoksycznych in vitro nowej rodziny nano-kryształów 2D karbidków i azotków tytanu (faz MXenes) oraz ich wpływu na komórki – to główny cel projektu realizowanego przez dr hab. inż. Agnieszkę Jastrzębską z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej.

Studenckie Noble 2020 rozdane

Opublikowano: 27.07.2020 11:25

Juliusz Bojarczuk

W piątek 24 lipca podczas Gali Finałowej poznaliśmy laureatów Studenckich Nobli 2020. Wśród nich znalazł się Juliusz Bojarczuk z Politechniki Warszawskiej zdobywając nagrodę w kategorii Nauki Techniczne.

Nagroda ABB dla dr. inż. Kamila Nowińskiego-Antoniewicza

Opublikowano: 24.07.2020 15:53

Edycję 2019/2020 Konkursu o nagrodę ABB wygrała praca dr. inż. Kamila Nowińskiego-Antoniewicza, fot. mat. pras.

Jury konkursu "Stwórz przyszłość z ABB" za najlepszą uznało pracę  doktorską wypromowaną na Wydziale Elektrycznym PW.

Laureaci Konkursu o Nagrodę im. Prof. Jana Czochralskiego

Opublikowano: 09.07.2020 09:00

8 lipca 2020 r. w Sali Senatu Politechniki Warszawskiej odbyła się uroczystość wręczenia nagród w czwartej edycji Konkursu o Nagrodę im. Prof. Jana Czochralskiego.

Badaczka z PW nominowana do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju

Opublikowano: 07.07.2020 15:19

Dr hab. inż. Agnieszka Jastrzębska z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej otrzymała nominację do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii Naukowiec Przyszłości za realizację projektu „Badania właściwości przeciwnowotworowych nano-kryształów 2D karbidków i azotków tytanu – faz MXenes”.

Prof. Mariusz Malinowski wśród laureatów prestiżowej nagrody

Opublikowano: 03.07.2020 09:53

Profesor Mariusz Malinowski

Naukowiec z Wydziału Elektrycznego otrzymał nagrodę IEEE Industrial Electronics Society (IES). Został doceniony za wybitne zasługi dla IEEE Industrial Electronics Society.

Kosmiczni plantatorzy

Opublikowano: 02.07.2020 17:09

Zespół SAMPLE tworzą studenci Studenckiego Koła Astronautycznego i Koła Naukowego Biotechnologów Herbion, fot. SKA

Kinomani kojarzą zapewne „Marsjanina” Ridleya Scotta i widok Matta Damona, rozbitka na Czerwonej Planecie, próbującego w nietradycyjnych warunkach uprawiać ziemniaki. Jego filmowe zmagania z naukowego punktu widzenia miały niewiele sensu, pobudzały jednak do refleksji nad możliwościami wyhodowania roślin jadalnych w warunkach innych niż ziemskie. Nad takim dylematem skupili się nasi studenci uczestniczący w międzynarodowym projekcie IGLUNA 2020.

Studenci z PW wśród finalistów Konkursu Studencki Nobel

Opublikowano: 02.07.2020 13:38

Finaliści Konkursu Studencki Nobel 2020

Kornelia Łukojć z Wydziału Elektrycznego oraz Juliusz Bojarczuk z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych znaleźli się wśród finalistów Konkursu Studencki Nobel 2020. Obie nominacje dotyczą kategorii Nauki Techniczne.

Doktorat w prestiżowym projekcie z Microsoftem – zgłoś się

Opublikowano: 01.07.2020 14:27

Do 31 lipca trwa rekrutacja na doktoranta – uczestnika programu doktoranckiego Microsoft Research PhD. Poszukiwani są absolwenci studiów magisterskich z informatyki lub dziedzin pokrewnych, programiści, ludzie z doświadczeniem w obszarze uczenia maszynowego i rozpoznawania obrazów.

PW uczestnikiem prestiżowego programu Microsoftu

Opublikowano: 01.07.2020 14:01

Nasza Uczelnia znalazła się wśród laureatów najnowszej edycji programu wsparcia doktorantów Microsoft Research PhD w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka). Dzięki temu we wspólnym projekcie badawczym Politechniki Warszawskiej i Microsoft Research Cambridge weźmie udział jeden z naszych doktorantów.