Znak Politechniki Warszawskiej

Zespół absolwentki PW z główną nagrodą międzynarodowego konkursu architektonicznego Kaira Looro

Trio, w skład którego weszła Agnieszka Witaszek, absolwentka studiów inżynierskich na Wydziale Architektury PW, zdobyło najwyższe wyróżnienie za stworzenie wyjątkowej koncepcji składanego schronu ratunkowego.

Nagrodzony w międzynarodowym konkursie Kaira Looro projekt schronu.

Nagrodzony w międzynarodowym konkursie Kaira Looro projekt schronu.

Zespół młodych architektów opracował projekt schronu, z którego mogliby skorzystać mieszkańcy Afryki Subsaharyjskiej. Twórcy uznali, że nieprzewidywalny charakter zagrożeń, na jakie narażony jest ten region i jego mieszkańcy, wymaga zastosowania szczególnych rozwiązań architektonicznych. Kluczową rolę odgrywają tu prostota i funkcjonalność.

Autorzy pomysłu skupili się na zaprojektowaniu schronu w taki sposób, aby w przypadku ewentualnej katastrofy możliwe było udzielenie natychmiastowej pomocy. Konstrukcja jest jednocześnie zwarta i elastyczna, łatwo ją zamontować i zdemontować, co ma wpływ również na możliwość dostosowania jej do szybko zmieniających się warunków. Jej układ jest oparty na pojedynczym, prefabrykowanym elemencie – prostokątnej sklejce z wgłębieniami. Dzięki nieskomplikowanemu procesowi montażu polegającemu na wsuwaniu jednej deski w drugą tworzy się coś na kształt "struktury gofrowej", z którą szybko może sobie poradzić nawet osoba bez żadnych kwalifikacji konstruktorskich.

Pełen opis projektu można znaleźć na stronie konkursu. W skład zwycięskiej drużyny, poza Agnieszką Witaszek, weszli również Aleksandra Wróbel oraz Kamil Owczarek (Politechnika Krakowska).