Przejdź do treści

Opublikowano: 04.03.2021 13:03

Świętujemy Światowy Dzień Inżyniera

W tym roku po raz drugi obchodzimy międzynarodowe święto, które podkreśla rolę twórców techniki i znaczenie ich pracy dla społeczeństwa.

Z inicjatywą ustanowienia święta inżynierii wyszła Światowa Federacja Organizacji Inżynierskich (WFEO – World Federation of Engineering Organizations). WFEO zaproponowało, aby Światowy Dzień Inżyniera obchodzić 4 marca, czyli w dniu założenia organizacji w 1968 r. Propozycja spotkała się z ogromnym poparciem środowiska inżynierskiego.

Inżynierowie na PW

Na Politechnice Warszawskiej mamy obecnie 19 wydziałów i 1 kolegium. Studia inżynierskie prowadzi 18 wydziałów. 

W 2020 roku mieliśmy 2835 absolwentów, którzy uzyskali tytuł inżyniera (2497 na studiach stacjonarnych i 338 na niestacjonarnych).

Historyczne ciekawostki

W zbiorach Muzeum Politechniki Warszawskiej jest dostępny skład osobowy PW z pierwszych lat jej funkcjonowania jako uczelni prowadzącej nauczanie w języku polskim (czyli po roku 1915). Tytuł inżyniera pojawia się tam przy nazwiskach czterech wykładowcach. Są to Zygmunt Straszewicz (pierwszy Rektor PW), Henryk Czopowski, Czesław Skotnicki i Czesław Witoszyński.

Ciekawe informacje o pierwszych absolwentach PW można znaleźć w książce Leona Staniewicza „Politechnika Warszawska 1915-1925: Księga Pamiątkowa”.

I tak, na ówczesnym Wydziale Budowy Maszyn i Elektrotechniki (w 1921 roku rozdzielonym na Wydział Mechaniczny i Wydział Elektrotechniczny) pierwszy egzamin dyplomowy w pierwszym terminie (luty 1918 roku) zdało dwóch studentów, a w drugim terminie (czerwiec 1918 roku) – 15.

Pierwsze dyplomy inżynierów elektryków (już na Wydziale Elektrotechnicznym) zostały przyznane sześciu studentom. Było to w roku akademickim 1921/22.

Na Wydziale Chemicznym (w książce Leona Staniewicza obowiązuje zapis „Wydział Chemji”) pierwsze dyplomy uzyskano w roku akademickim 1920/1921. Było ich 17.

Pierwsze dyplomy „architektów dyplomowanych” wydano w roku 1922. (…) odtąd ogólna liczba wychowańców Wydziału [Architektury], którzy go ukończyli stanowi 72 osoby, w liczbie tej 4 kobiety – czytamy w książce „Politechnika Warszawska 1915-1925: Księga Pamiątkowa”.

Powstały w 1921 roku Wydział Mierniczy w roku 1925 miał (…) 150 słuchaczów rzeczywistych i 11 wolnych. Z tej liczby 5 otrzymało tematy do pracy dyplomowej, co stanowi 16,7%, przyjętych na Wydział w I-szym roku.

Wydział Inżynierii Lądowej do 1 marca 1925 roku ukończyło 121 studentów, a Wydział Inżynierii Wodnej do wiosny tego samego roku – 29.

Kim jest inżynier?

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego, inżynier to osoba mająca wyższe wykształcenie techniczne oraz tytuł nadawany absolwentom uczelni technicznych.

Samo słowo inżynier wywodzi się z języka francuskiego (ingénieur – człowiek twórczego umysłu, wynalazca, konstruktor).

Od francuskiego ingénieur tylko krok do łacińskiego ingeniosus – oznaczającego osobę wyszkoloną i pochodzącego od wyrazu ingenium, który możemy tłumaczyć jako charakter, inteligencję, talent.

A kim jest inżynier według dzieci z Przedszkola PW „Bobotechnika”? Zapraszamy do słuchania!

Podobne tematy: