Przejdź do treści

Opublikowano: 17.05.2022 11:59

Świętuj z nami Rok Wolfkego

Profesor Mieczysław Wolfke podczas wygłaszania odczytu pt. "Nowe cząstki elementarne" przy aparaturze doświadczalnej, rok 1935, fot. zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

29 maja 2022 roku skończyłby 139 lat. Dzisiaj tłumaczyłby pewnie świat w programach telewizyjnych, a swoje eksperymenty nagrywał i publikował na Tik-Toku. Sto lat temu takich możliwości nie było, ale Mieczysław Wolfke – naukowiec i wynalazca związany z Politechniką Warszawską i tak zapisał się na kartach historii. Zapraszamy na wydarzenia, które przybliżą jego interesującą biografię i imponujące osiągnięcia.

Cały rok 2022 jest poświęcony Wolfkemu. W ten sposób Polskie Towarzystwo Fizyczne, Politechnika Warszawska, Komitet Fizyki PAN i Polskie Stowarzyszenie Fotoniczne upamiętniają badacza i jego dzieła. Maj odgrywa w obchodach szczególną rolę, bo to właśnie w tym miesiącu przypada rocznica urodzin i śmierci Wolfkego, a także mija 100 lat od mianowania go profesorem Politechniki Warszawskiej.

Z tej okazji zaplanowano trzy główne wydarzenia.

Sympozjum naukowe

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej, a także goście z Uniwersytetu Warszawskiego, Wojskowej Akademii Technicznej i Uniwersytetu Śląskiego opowiedzą o najważniejszych osiągnięciach Wolfkego i pokażą ich znaczenie dla współczesnej nauki.

Sympozjum „Mieczysław Wolfke 1922-2022” odbędzie się 27 maja 2022 roku w Audytorium Fizyki PW i będzie towarzyszyło obradom Ogólnopolskiego Forum Dziekanów Wydziałów Fizyki i Dyrektorów Instytutów Fizyki oraz Nadzwyczajnemu Posiedzeniu Komitetu Fizyki PAN.

Każdy będzie mógł to wydarzenie oglądać online na YouTubie i Facebooku.

Szczegółowy program znajduje się na stronie Roku Wolfkego.

Wystawa

W weekend 28–29 maja 2022 roku w Auli Gmachu Fizyki PW będzie można oglądać wystawę o Mieczysławie Wolfkem. Prezentowane będą tam związane z nim dokumenty, prace naukowe i eksponaty. Po raz pierwszy pokazany zostanie oryginalny zeszyt, w którym Wolfke wklejał fragmenty znalezionych w prasie artykułów na swój temat. Nie można pominąć także wernisażu prac przysłanych na konkurs „Odkryjmy Wolfkego”, organizowany wspólnie przez Polskie Towarzystwo Fizyczne, Politechnikę Warszawską i Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Wystawę historyczną przygotowuje Muzeum Politechniki Warszawskiej, a zwiedzać ją będzie można w godzinach 9–17. Wstęp wolny.

Piknik naukowy

28 i 29 maja 2022 roku w godzinach 9–17 zapraszamy do Gmachu Fizyki PW także na piknik naukowy z Mieczysławem Wolfkem. Studenci, naukowcy, pasjonaci pokazywać będą technologie i zjawiska inspirowane osiągnięciami naukowca. Będzie można zobaczyć model opatentowanego przez niego telektroskopu, czyli mechanicznego pierwowzoru telewizji oraz rakiety, które, sięgając kosmosu, spełniają „jedyny cel jego życia”, a więc „nawiązują kontakt z Księżycem i innymi planetami”. Piknik będzie również okazją, żeby poznać iluzje optyczne, zanurzyć się w świat światła i jego barw, a nawet na żywo stworzyć hologram zgodnie z zasadami opublikowanymi przez Wolfkego już w 1920 roku, co wówczas zbyt mocno wyprzedzało wyobraźnię.

Wydarzenie organizowane jest przez Wydział Fizyki PW, Koło Naukowe Fizyków PW i Studenckie Koło Astronautyczne PW. Wstęp wolny.
 
Więcej informacji o obchodach Roku Wolfkego na stronie wolfke.fizyka.pw.edu.pl

Podobne tematy: