Opublikowano: 29.11.2022 12:28

Sukces w konkursie „Drewno w architekturze”

Nadia Sajjad, fot. Wydział Architektury Politechniki Białostockiej

Nadia Sajjad z Wydziału Architektury zajęła pierwsze miejsce w konkursie „Drewno w architekturze”. W ramach pracy magisterskiej zaprojektowała budynek wielorodzinny, uwzględniając kwestie odpowiedzialnego rozwoju i gospodarki zrównoważonej.

– Jest to budynek mieszkalny, ale z możliwością adaptacji do innych funkcji. Położony jest w centrum Warszawy. Porusza takie zagadnienia, jak architektura uniwersalna, dostosowująca się do zmiennych potrzeb zwłaszcza w dużym mieście, a także odpowiednie zastosowanie materiałów, w moim przypadku drewna i betonu – mówi Nadia Sajjad.

Tytuł pracy to: „Architektura mieszkaniowa w obliczu zmian klimatu. Projekt budynku wielorodzinnego w Warszawie”. Co to znaczy?

– To znaczy, żeby przygotowywać się na to, co nadejdzie. Równocześnie zapobiegać negatywnemu oddziaływaniu budynku na środowisko, ale też przygotowywać się na sytuacje, kiedy np. zmiana klimatu uniemożliwi dystrybucję energii. Co wtedy, jak ten budynek może funkcjonować? Starałam się to w swoim projekcie rozwiązać – podkreśla autorka.

Promotorami pracy byli mgr inż. arch. Maciej Miłobędzki oraz dr inż. arch. Piotr Trębacz.

– Budynek ma kilka prośrodowiskowych rozwiązań. Jednym z nich jest uniwersalność. To sposób myślenia o architekturze, która chce przetrwać w dużych miastach ze zmieniającym się stylem życia i potrzebami i zdaje sobie sprawę z tego, że trwałość jest w ekologii jednym z najistotniejszych czynników. Ten projekt realizuje taką łatwość adaptacji – zaznacza mgr inż. arch. Maciej Miłobędzki.

– Architektura drewniana jest trwała. To zdrowy, piękny i bardzo przyjazny dla człowieka materiał. Przede wszystkim ciepły w odbiorze. Można go złożyć i jeszcze raz wykorzystać – dodaje dr inż. arch. Piotr Trębacz.

Nadia Sajjad za swoją pracę była już wcześniej nagradzana. To m.in. finalistka konkursu Dyplom Roku SARP 2022 oraz Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP 2022.

Konkurs „Drewno w architekturze” organizuje Wydział Architektury Politechniki Białostockiej wraz z firmami: Unihouse SA i Danwood SA. Nagradzane są w nim najlepsze dyplomy magisterskie, w których ukazano walory drewna jako materiału konstrukcyjnego, budowlanego i wykończeniowego.