Opublikowano: 19.01.2022 11:35

Sukces naszej studentki w hackathonie ADDATHON

fot. freepik

Aleksandra Jamróz z Koła Naukowego Smart City zdobyła wraz z drużyną PJATK drugie miejsce w konkursie organizowanym przez Abu Dhabi Digital Authority.

W ramach Open Data ADDATHON zespoły z całego świata otrzymały zbiory danych, na podstawie których miały opracować rozwiązania mogące poprawić jakość życia mieszkańców Abu Zabi, wspomóc lokalny biznes lub rząd. Reprezentantka PW została zaproszona do zespołu z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, który postanowił wystartować w konkursie z pomysłem na aplikację promującą przyjazny dla ludzi i środowiska transport publiczny.

— Zainspirowałam się słowami byłego burmistrza Bogoty, który powiedział, że rozwinięte miasto to nie takie, w którym ubodzy jeżdżą samochodami, tylko takie, w którym bogaci korzystają z publicznego transportu — mówi Aleksandra Jamróz, studentka Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, która została zwerbowana do zespołu jako pasjonatka idei smart city

Zadaniem Aleksandry było m.in. zdiagnozowanie na podstawie dostępnych danych sytuacji panującej w Abu Zabi, wskazanie, jakich rozwiązań stosowanych w inteligentnych miastach świata brakuje w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także zaproponowanie konkretnych pomysłów.

Studenci postanowili stworzyć projekt wykorzystujący bazy danych i sztuczną inteligencję do analizy rozkładu przystanków i kosztów przejazdu. Rozwiązanie ma ułatwić podróżnym podjęcie świadomej decyzji poprzez przedstawienie poziomu efektywności i opłacalności różnych środków transportu.

Całą prezentację nagrodzonego pomysłu można zobaczyć na stronie organizatora.