Opublikowano: 31.01.2023 10:02

Student PW mistrzem Polski w łyżwiarstwie szybkim

Medaliści MP w wieloboju sprinterskim, od lewej: Piotr Michalski, Marek Kania, Damian Żurek, fot. pzls.pl

Tydzień bez sukcesów Marka Kani to tydzień stracony. Tym razem student Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa może cieszyć się ze złotego medalu mistrzostw Polski w wieloboju sprinterskim.

– Walka była na żyletki, ale ostatecznie wygrałem o 0,01 sekundy! Jest to też mój pierwszy indywidualny medal MP – napisał Marek Kania na Facebooku.

Tak mała różnica dzieliła naszego studenta od Piotra Michalskiego (lidera polskiej kadry, 4. i 5. sprintera igrzysk olimpijskich 2022 oraz mistrza Europy 2022 na 500 m). Trzecie miejsce zajął Damian Żurek.

Wielobój sprinterski to cztery wyścigi: dwa na 500 m i dwa na 1000 m. Zawody trwają dwa dni. Każdego z nich panczeniści ścigają się dwa razy: na 500 i 1000 m. Na końcowy wynik składają się rezultaty uzyskane we wszystkich startach.

W poprzednim sezonie Marek Kania startował w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata, mistrzostwach Europy, Pucharze Świata. Nie miał jednak indywidualnego medalu seniorskich mistrzostw Polski ani startów w zawodach akademickich. To wszystko nadrobił w kilkanaście dni stycznia 2023 roku – najpierw nie tylko wziął udział w zimowej uniwersjadzie, ale też wrócił z niej z brązowym medalem na 500 m, teraz wygrał mistrzostwa Polski.

Mistrzostwa Polski łyżwiarzy szybkich odbyły się 28 i 29 stycznia 2023 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Pełne wyniki zawodów są dostępne na stronie Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego.