Śladami Powstania Warszawskiego

Grupa powstańców z konstruktorem granatnika asystentem PW inż. Zbigniewem Pączkowskim ostatni po prawej student PW Lech Bobrowski

Powstańcy z konstruktorem granatnika inż. Zbigniewem Pączkowskim, ostatni po prawej student PW Lech Bobrowski, źr. Muzeum PW

Spacer i gra miejska na Politechnice Warszawskiej

Gra miejska z historią w tle, edukacyjny spacer z przewodnikiem, teatrzyk pacynek, oryginalne jednostki broni, wierne rekonstrukcje wojskowych mundurów, powstańcze pieśni i krupnik to tylko część atrakcji jakie 31 lipca czekają na mieszkańców Warszawy i gości w okolicach Politechniki Warszawskiej.

Aby upamiętnić rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Biuro Promocji i Informacji przygotowało historyczne atrakcje, które pozwolą mieszkańcom Warszawy cofnąć się w czasie i lepiej zrozumieć wydarzenia tamtych lat. Program oparty jest na dwóch kluczowych punktach – spacer śladami Powstania Warszawskiego oraz gra terenowa.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku>>>

Punkt zborny: Gmach Główny Politechniki Warszawskiej,

pl. Politechniki 1 Warszawa, 31 lipca 2016

Gmach Główny PW po II wojnie światowej, źr. Muzeum PW

Spacer śladami Powstania Warszawskiego "Politechnika Warszawska 1944"

godz. 10.00 – 12.00

Celem spaceru jest przybliżenie historii Politechniki Warszawskiej oraz najbliższego rejonu uczelni w czasie Powstania Warszawskiego. Spacerowicze m.in. zapoznają się z historią rejonu Politechniki w czasie Powstania Warszawskiego, poznają miejsce, z którego pozyskiwano materiały do wyrobu granatów, powstańczych moździerzy i innego rodzaju broni, usłyszą o losach osób, biorących udział w walkach w tym rejonie.

Gra miejska "Politechnika Warszawska 1944"

Punkt startowy, zlokalizowany w okolicach wejścia do Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej będzie czynny w godz. 12.00 – 15.30. Do gry dołączyć można w każdej chwili, po wcześniej rejestracji.

Zapisy na grę

Gra toczyć się będzie na terenie Politechniki Warszawskiej, kampusu oraz najbliższego sąsiedztwa.

Każdy uczestnik przed przystąpieniem do gry zostanie zaprzysiężony i wcielony w szeregi żołnierzy powstańczych.

Celem gry jest zwrócenie się ku przeszłości, ukazanie trudu walk polskich formacji zbrojnych, a także ukazanie obrony budynków Politechniki Warszawskiej w sierpniu 1944. Gracze będą mieli możliwość wcielenia się w żołnierzy i przeniesienia się w czasie o 72 lata.  Do ich zadań należeć będzie między innymi przebicie się pod osłoną nocy na teren Politechniki Warszawskiej, zdobycie broni, zorganizowanie punktu opatrunkowego, rozbrojenie niewybuchu ciężkiej armaty, zorganizowanie nocnego wypadu w celu zdobycia jedzenia dla obrońców Politechniki Warszawskiej.

Uczestnicy gry otrzymają specjalne przepaski na oczy, które pozwolą lepiej wczuć się zarówno w samą sytuację jak i w rolę, a także pomogą odzwierciedlić panujący mrok.

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Organizatorzy planują na trasie gry niezwykły teatrzyk kukiełkowy, a najdzielniejsi żołnierze otrzymają pamiątkowe gadżety.

O godzinie 16:30 na terenie Kampusu Głównego Politechniki Warszawskiej odbędzie się składanie wieńców pod pomnikiem 3 Batalionu Pancernego AK "Golski", w którym udział wezmą m.in. kombatanci i przedstawiciele władz Politechniki Warszawskiej.

Powstanie Warszawskie na Politechnice - zobacz archiwalne zdjęcia ze zbiorów Muzeum Politechniki Warszawskiej>>>