Znak Politechniki Warszawskiej

Śladami Powstania Warszawskiego

Spacer i gra miejska na Politechnice Warszawskiej

Grupa powstańców z konstruktorem granatnika asystentem PW inż. Zbigniewem Pączkowskim ostatni po prawej student PW Lech Bobrowski

Powstańcy z konstruktorem granatnika inż. Zbigniewem Pączkowskim, ostatni po prawej student PW Lech Bobrowski, źr. Muzeum PW

Gra miejska z historią w tle, edukacyjny spacer z przewodnikiem, teatrzyk pacynek, oryginalne jednostki broni, wierne rekonstrukcje wojskowych mundurów, powstańcze pieśni i krupnik to tylko część atrakcji jakie 31 lipca czekają na mieszkańców Warszawy i gości w okolicach Politechniki Warszawskiej.

Aby upamiętnić rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Biuro Promocji i Informacji przygotowało historyczne atrakcje, które pozwolą mieszkańcom Warszawy cofnąć się w czasie i lepiej zrozumieć wydarzenia tamtych lat. Program oparty jest na dwóch kluczowych punktach – spacer śladami Powstania Warszawskiego oraz gra terenowa. 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku>>>

Punkt zborny: Gmach Główny Politechniki Warszawskiej,

pl. Politechniki 1 Warszawa, 31 lipca 2016

 

Gmach Główny PW po II wojnie światowej, źr. Muzeum PW

Gmach Główny PW po II wojnie światowej, źr. Muzeum PW

 

Spacer śladami Powstania Warszawskiego "Politechnika Warszawska 1944"

godz. 10.00 – 12.00 

Celem spaceru jest przybliżenie historii Politechniki Warszawskiej oraz najbliższego rejonu uczelni w czasie Powstania Warszawskiego. Spacerowicze m.in. zapoznają się z historią rejonu Politechniki w czasie Powstania Warszawskiego, poznają miejsce, z którego pozyskiwano materiały do wyrobu granatów, powstańczych moździerzy i innego rodzaju broni, usłyszą o losach osób, biorących udział w walkach w tym rejonie.

Gra miejska "Politechnika Warszawska 1944"

Punkt startowy, zlokalizowany w okolicach wejścia do Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej będzie czynny w godz. 12.00 – 15.30. Do gry dołączyć można w każdej chwili, po wcześniej rejestracji.

Zapisy na grę

Gra toczyć się będzie na terenie Politechniki Warszawskiej, kampusu oraz najbliższego sąsiedztwa.

Każdy uczestnik przed przystąpieniem do gry zostanie zaprzysiężony i wcielony w szeregi żołnierzy powstańczych.

Celem gry jest zwrócenie się ku przeszłości, ukazanie trudu walk polskich formacji zbrojnych, a także ukazanie obrony budynków Politechniki Warszawskiej w sierpniu 1944. Gracze będą mieli możliwość wcielenia się w żołnierzy i przeniesienia się w czasie o 72 lata.  Do ich zadań należeć będzie między innymi przebicie się pod osłoną nocy na teren Politechniki Warszawskiej, zdobycie broni, zorganizowanie punktu opatrunkowego, rozbrojenie niewybuchu ciężkiej armaty, zorganizowanie nocnego wypadu w celu zdobycia jedzenia dla obrońców Politechniki Warszawskiej.

Uczestnicy gry otrzymają specjalne przepaski na oczy, które pozwolą lepiej wczuć się zarówno w samą sytuację jak i w rolę, a także pomogą odzwierciedlić panujący mrok.

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Organizatorzy planują na trasie gry niezwykły teatrzyk kukiełkowy, a najdzielniejsi żołnierze otrzymają pamiątkowe gadżety.

O godzinie 16:30 na terenie Kampusu Głównego Politechniki Warszawskiej odbędzie się składanie wieńców pod pomnikiem 3 Batalionu Pancernego AK "Golski", w którym udział wezmą m.in. kombatanci i przedstawiciele władz Politechniki Warszawskiej. 

Powstanie Warszawskie na Politechnice - zobacz archiwalne zdjęcia ze zbiorów Muzeum Politechniki Warszawskiej>>>