SMKN SAE AeroDesign z medalami zawodów lotniczych

W nietypowej, bo wirtualnej rywalizacji SAE Aero Design 2020 WEST nasi studenci wywalczyli dwa drugie miejsca. Jury doceniło zaproponowane przez nich rozwiązania dotyczące konstrukcji samolotu klasy micro.

Studenci SMKN SAE AeroDesign podczas zeszłorocznych zawodów SAE w Kalifornii, fot. FB

Zawody SAE to prestiżowe wydarzenie, w którym biorą udział studenci uczelni technicznych z całego świata. Ich zadanie to zaprojektowanie i skonstruowanie samolotów udźwigowych, które potem biorą udział w konkursach lotów. W tym roku, ze względu na pandemię, organizatorzy byli zmuszeni do okrojenia zawodów o tę właśnie, najbardziej spektakularną część.

Reprezentanci Studenckiego Międzywydziałowego Koła Naukowego SAE AeroDesign, działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, na początku roku przesłali dokumentację techniczną swoich konstrukcji. Jeszcze wtedy nie wiedzieli, że to ona będzie podstawą do wydania werdyktu w tegorocznej edycji zawodów. Półtora tygodnia przed planowanym wylotem studenci dowiedzieli się o zamknięciu granic, jednak postanowili się nie poddawać.

– Nasz zespół bardzo ciężko pracował nad przygotowaniem prezentacji naszych konstrukcji. Sama rozmowa z sędziami przebiegała zdalnie. Nasi przedstawiciele ubrani na galowo o wyznaczonej porze zajęli miejsca przed kamerkami internetowymi i rozpoczęli rozmowę z jury. Po omówieniu procesu badań, projektowania, budowy samolotów i krótkiej serii pytań mogliśmy już tylko czekać na wyniki – mówi Grzegorz Muchla z SMKN SAE AeroDesign.

Te okazały się szczęśliwe, komisja przyznała drużynie z PW 2. miejsce w klasyfikacji generalnej oraz 2. miejsce za prezentację techniczną samolotu klasy micro. Dodatkowo konstrukcję w klasie regular sklasyfikowano na 4. miejscu, a model klasy advanced pozwolił na zajęcie 5. lokaty. Osiągnięcie tak dobrych wyników było możliwe dzięki przygotowaniu niezwykle solidnej dokumentacji i wartościowych prezentacji. – To wielki sukces, tym bardziej, że podczas tradycyjnych zawodów najwięcej punktów zdobywaliśmy w trakcie lotów. Teraz z niecierpliwością czekamy na publikację regulaminu przyszłorocznego konkursu i mamy nadzieję, że tym razem uda się wrócić do jego klasycznej formy – dodaje student.

O tym, jak buduje się samoloty na zawody SAE można się dowiedzieć na kanale PW na YouTubie oraz na blogu Plac Politechniki 1.