Robot studentów PW zbada chemiczne składowiska Bałtyku

Międzynarodowy zespół naukowców, zrzeszający także studentów Politechniki Warszawskiej, koordynowany przez Instytut Oceanografii Polskiej Akademii Nauk w ramach projektu „CHEMSEA” buduje robota, który zbada składowiska broni chemicznej znajdujące się w Morzu Bałtyckim.

Członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego PW pracują właśnie nad testową wersją zdalnie sterowanego robota podwodnego. Zadaniem urządzenia będzie eksploracja miejsc, w których znajdują się składowiska, pomiar temperatury i pH wody oraz zebranie próbek, które później zostaną zbadane w laboratoriach.

Pierwsze testy odbędą się we wrześniu 2013 r., po ich zakończeniu - w październiku i listopadzie zespół będzie pracował nad właściwą konstrukcją.