Opublikowano: 16.11.2020 14:53

Politechnika Warszawska w eksperymencie AEgIS w CERN

fot. CERN

Rektor Politechniki Warszawskiej 21 października 2020 r. podpisał Memorandum of Understanding z CERN. Dzięki niemu PW stała się pełnoprawnym członkiem współpracy eksperymentu AEgIS (Antihydrogen Experiment: Gravity, Interferometry, Spectroscopy).

Eksperyment ma na celu zmierzenie grawitacyjnego spadku wiązki impulsowej antywodoru. Grupa PW, koordynowana przez dr. Georgy'ego Kornakova z Wydziału Fizyki, jest tworzona przez naukowców z wydziałów Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Fizyki i będzie odgrywać wiodącą rolę w projektowaniu i wdrażaniu nowego schematu sterowania i akwizycji opartego na elektronice kwantowej.

Grupa będzie zaangażowana w testowanie zasady słabej równoważności z antymaterią i zbada granicę między oddziaływaniami elektromagnetycznymi i jądrowymi przy użyciu atomów antyprotonowych. Te egzotyczne obiekty są stanami związanymi, w których jeden elektron atomowy jest zastępowany przez antyproton. Najlżejszy z nich to stan związany protonu i antyprotonu, zwany protonium. Badania eksperymentalne trwają i obecnie otwartych jest kilka możliwości badawczych w dziedzinie fizyki subatomowej, elektroniki lub fotoniki wspieranych przez POB HEP w ramach inicjatywy Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza

Więcej informacji o projekcie udziela dr Georgy Kornakov.

Strona internetowa eksperymentu AEgIS