Opublikowano: 01.08.2022 11:13

Politechniczne obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego

Tradycyjnie 31 lipca uczciliśmy pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego, składając wieńce i zapalając znicze pod pomnikiem Batalionu „Golski” na terenie Kampusu Centralnego.

Fotografia przedstawiająca obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego na terenie Politechniki Warszawskiej

Obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego na terenie Politechniki Warszawskiej

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Środowiska 3 Baonu Pancernego AK „Golski” i 7 Pułku Ułanów Lubelskich AK „Jeleń”. W imieniu społeczności akademickiej naszej Uczelni hołd powstańcom oddał Rektor PW prof. Krzysztof Zaremba.

W swym przemówieniu podziękował uczestnikom Powstania za ich poświęcenie oraz nawiązał do obecnej sytuacji na świecie. – Dziś, w wyniku napaści Rosji na Ukrainę, wojna znów jest obecna w naszym życiu. Pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego, o cenie, jaką ponieśliśmy wszyscy: żołnierze, mieszkańcy Warszawy, społeczność akademicka Politechniki Warszawskiej, za to, by Polska była wolnym krajem, powoduje, że wiemy, jak wielkim nieszczęściem są walki, w których giną tysiące wspaniałych ludzi – mówił. – Ta pamięć motywuje nas do wysiłków, by zapewnić nam i przyszłym pokoleniom pokój i bezpieczeństwo zarówno w Polsce, jak i w całej Europie oraz na świecie – podkreślił Rektor Politechniki Warszawskiej.

Fotografia przedstawiająca obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego na terenie Politechniki Warszawskiej

Rektor PW prof. Krzysztof Zaremba przemawia podczas politechnicznych obchodów 78. rocznicy Powstania Warszawskiego

Pomnik 3 Baonu Pancernego AK „Golski” upamiętnia obrońców tej wojskowej formacji. Batalion został sformowany na przełomie 1939 i 1940 r. Jego kadrę stanowili oficerowie przedwojennego batalionu pancernego stacjonującego w Warszawie. Jednostka z kpt. Stefanem Golędzinowskim „Golskim” jako dowódcą (byłym studentem Wydziału Mechanicznego PW) miał bronić terenu wokół Politechniki. W pierwszym dniu Powstania sztab zgrupowania „Golski” mieścił się przy ul. Polnej 50 (dziś budynek Oficyny Wydawniczej PW).