#PWdrukuje Przyłbice dla medyków od Koła Naukowego Robotyków

Przyłbica wydrukowana przez KNR

Wydrukowana przyłbica, fot. Koło Naukowe Robotyków

Nasi studenci wydrukowali ok. 100 przyłbic i przekazali już część z nich Samorządowi Studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego reprezentanci dbają, by trafiły do osób, które potrzebują takiej ochrony w czasach pandemii – to ważne dla skutecznego i bezpiecznego opiekowania się pacjentami.

Maciej Piekarniak i Piotr Rybacki z Koła Naukowego Robotyków (działa przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa) wykorzystali do produkcji dwie domowe drukarki 3D, filamenty od sponsora koła – firmy F3D Filament, do tego arkusze plexi i gumki oraz projekt znaleziony na kanale YouTube CNC Kitchen.

Wybrany model jest równie wygodny i lekki jak bardziej popularne opcje, a dodatkowo posiada daszek poprawiający szczelność. Przyłbice powstają w tempie dwóch sztuk na ok. 50 minut, co daje ok. 35 sztuk dziennie. Następnie są one pakowane i dostarczane do Samorządu Studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jedno ze stanowisk do druku przyłbic

Jedno ze stanowisk do druku przyłbic, fot. Koło Naukowe Robotyków

– Początkowo druk 3D wydawał się nieefektywną metodą pomocy ze względu na niskie tempo wytwarzania – mówi Maciej Piekarniak. – Za namową Piotrka postanowiliśmy jednak produktywnie wykorzystać czas w domu i spędziliśmy parę dni na optymalizacji. Dzięki doświadczeniu zdobytemu w kole udało nam się skrócić czas druku z paru godzin do poniżej 50 minut. Poprzez Joannę Hubską, studentkę WUM-u, uzyskaliśmy kontakt do tamtejszego samorządu, którego członkowie pomagają z dystrybucją przyłbic do potrzebujących.