#PWdrukuje Laboratorium Wydruków 3D na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych wspomaga mazowiecką służbę zdrowia

Adaptery do masek wyprodukowane na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych PW, fot. Wydział SiMR PW

Adaptery do masek wyprodukowane na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych PW, fot. Wydział SiMR PW

Pracownicy Wydziału SiMR PW wspierają liczne inicjatywy w zakresie walki z koronawirusem i na drukarkach 3D wytwarzają elementy urządzeń ochrony osobistej.

Do piątku 3 kwietnia udało się wydrukować 156 kompletów specjalnych ramek do przyłbic ochronnych. Zostały one przekazane koordynatorowi facebookowej akcji Przyłbice dla Medyków – Warszawa i mazowieckie (która wkrótce zmieniła swą nazwę na Przyłbice i maski dla Medyków).

Uruchomienie produkcji ramek metodą wtrysku sprawiło, że na wydziale rozpoczęto wytwarzanie łączników umożliwiających połączenie maski do nurkowania dystrybuowanej przez firmę Decathlon z filtrami powszechnie używanymi w akcesoriach szpitalnych. Po przekazaniu pierwszych testowo wydrukowanych adapterów do masek rozdysponowano kolejne 50 sztuk w trzech różnych wariantach. Następnie zespół przystąpił do wytwarzania czteroelementowego adaptera do masek. Do tej pory pracownikom Wydziału SiMR udało się oddać do użytku 250 takich adapterów.

W planach są dalsze działania mające na celu pokrycie doraźnych niedoborów sprzętu. Dodatkowo w konsultacji z pracownikami Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego tworzone są projekty kolejnych urządzeń wspierających działania służby zdrowia w zakresie walki z koronawirusem

źródło: Wydział SiMR