#PWdrukuje Laboratorium Druku 3D pomaga szpitalom

Specjalne ramki do przyłbic ochronnych produkowanych przez naukowców i studentów Wydziału MEiL PW, fot. Rafał Perz

Grupa naukowców i studentów działających na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW produkuje przyłbice medyczne i wspiera mazowieckie szpitale w walce z wirusem SARS-CoV-2.

– Zgłosił się do nas lekarz ze szpitala im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim, prosząc o dostarczenie, w miarę możliwości, środków ochrony osobistej – mówi dr inż. Michał Kowalik, kierownik Laboratorium Druku 3D i Akademii 3D oraz opiekun Koła Naukowego Druku 3D. Z pomocą ruszyli studenci tego koła i naukowcy, którzy w ciągu zaledwie dwóch dni uruchomili produkcję i wydrukowali kilkadziesiąt przyłbic, które jeszcze w tym tygodniu trafią do szpitali. Większość przyłbic zostanie przekazana do szpitala w Grodzisku Mazowieckim, część do kliniki Gamma w Warszawie. Gdy te dwie placówki zostaną wystarczająco zaopatrzone, naukowcy planują kontynuować swoje prace z myślą o kolejnych instytucjach.

W masce drukowane są elementy przesłony twarzy. Wydruk takiego elementu zajmuje trzy godziny, a koszt to zaledwie kilka złotych. Elementy drukowane są z materiału Calibram BT, który został podarowany naukowcom przez firmy HMF CHEMICAL i REbuild. Całość jest uzupełniana przyłbicą z ciętej laserowo folii PET i gumką mocującą. W ostatnim etapie gotowa maska jest odkażana alkoholem i ozonowana. Przyłbice są lekkie, wygodne i wytrzymałe, a możliwość ich odkażania sprawia, że nie są jedynie jednorazowym akcesorium.

Do prac wykorzystywanych jest aż 25 drukarek, w tym kilkanaście zbudowanych przez studentów podczas zajęć Akademii 3D. Wydajność wciąż rośnie – planowane jest produkowanie nawet 75 masek dziennie.