Jak automatycznie wykryć kaszel w przenośnym spirometrze?

Pacjentka w trakcie wykonywania spirometrii

Pacjentka w trakcie wykonywania spirometrii, fot. HealthUp sp. z o.o

Nowatorskie rozwiązanie opisali Mateusz Soliński i Michał Łepek – doktoranci z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej oraz dr Łukasz Kołtowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. O wynikach pracy można przeczytać w czasopiśmie „Informatics in Medicine Unlocked”.

Spirometria to najważniejsze i najpowszechniejsze z badań pozwalające na diagnozowanie i monitorowanie czynności płuc. Polega na oddychaniu przez ustnik aparatu. Tak ocenia się objętość powietrza wydychanego i wdychanego do płuc.

Ważne, żeby wynik badania (szczególnie w pierwszych sekundach) nie został zaburzony przez kaszel. A to przecież bardzo częsta dolegliwość pacjentów zmagających się z chorobami płuc, więc trudno ot tak ją wyeliminować.

Kolejny problem to dostępność sprzętu. Żeby ułatwić wykonywania badania, coraz częściej wykorzystuje się przenośne spirometry. Pacjent nie musi wtedy osobiście pojawiać się u lekarza. I pacjent, i lekarz muszą jednak wiedzieć, jeśli wynik badania został zaburzony czy zniekształcony przez kaszel. Dlatego potrzeba automatycznych algorytmów, które w czasie rzeczywistym będą w stanie precyzyjnie wykryć kaszel i ostrzec w przypadku nieprawidłowego pomiaru.

Nasi doktoranci oraz lekarz z WUM-u postanowili stawić czoła wyzwaniu.

Cały artykuł do przeczytania w cyklu Badania - Innowacje - Technologie>>>

W cyklu Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW) publikujemy teksty o odkryciach i pomysłach pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej.

Artykuły z cyklu BIT PW są dostępne w dwóch wersjach językowych:

Zachęcamy osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Biurem ds. Promocji i Informacji (Sekcją ds. Popularyzacji Nauki) w celu zgłaszania swoich projektów:

Polub profil Badania - Innowacje - Technologie na Facebooku