Opublikowano: 26.06.2021 11:57

Eureka! Kryptograficzny koncept badaczy z PW nagrodzony

W konkursie Dziennika Gazety Prawnej „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki” pomysł duetu badaczy z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych – generator fizycznie niekopiowalnych kluczy kryptograficznych – zajął trzecie miejsce.

Grafika symbolizująca kryptografię

fot. vectorpuch

Dr hab. inż. Piotr Z. Wieczorek, prof. PW, i dr inż. Krzysztof Gołofit swój projekt porównują do odcisku palca, tyle że w formie cyfrowej. Chodzi o rozwiązanie oparte na mikroskopijnych różnicach w strukturze układów elektronicznych, które służą do tworzenia układów kryptograficznych o wyjątkowo wysokich parametrach bezpieczeństwa. 

W przypadku standardowych zabezpieczeń klucz kryptograficzny otrzymuje się korzystając z generatora liczb losowych, który prezentuje wartość zwaną ziarnem. Ziarno podlega następnie seriom przekształceń, tak aby stać się kluczem. Słabość takiego rozwiązania polega na tym, że etap tworzenia ziarna jest oparty na określonych operacjach matematycznych, które nie są w pełni losowe – wiedza o tym, jaki algorytm został wykorzystany, ułatwia złamanie układu. Układ opracowany przez badaczy z PW jest odporny na taką ingerencję, bazuje bowiem na atomowych różnicach w strukturze tranzystorów i uniemożliwia dotarcie do ziarna.

Innowacyjny układ elektroniczny duetu z Wydziału EiTI PW ma jeszcze jedną ważną cechę. Jest nie tylko wyjątkowo bezpieczny, ale także bardzo tani.

Więcej informacji o generatorze prof. Piotra z. Wieczorka i dr. inż. Krzysztofa Gołofita można znaleźć na stronie internetowej Dziennika Gazety Prawnej

Informacja o laureatach VIII edycji konkursu „Eureka! DGP”