Być jak Sherlock, czyli genialne zdolności studenta PW - nowy wpis na blogu

Daniel Chudecki

Daniel Chudecki jest również srebrnym medalistą Polski w układaniu kostki Rubika 4x4 na czas z zamkniętymi oczami, fot. Warszawska Liga Speedcuberów

Daniel Chudecki, student Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa na Politechnice Warszawskiej, w lipcu brał udział w programie „The Brain. Genialny umysł”. Przed kamerami potęgował w pamięci bardzo duże liczby. Jak to zrobił bez użycia komputera? Przeczytacie w nowym tekście na blogu.

– Propozycja udziału w programie pojawiła się jeszcze w ubiegłym roku, gdy intensywnie przygotowywałem się do obrony pracy inżynierskiej – relacjonuje Daniel. – W tym roku już nic nie przeszkodziło mi by stanąć przed tym wyzwaniem. Idąc do programu postawiłem produkcji jeden warunek. Od samego początku chciałem potęgować.

Zadania postawione przed młodym uczestnikiem programu były nadzwyczaj trudne dla przeciętnego człowieka. Daniel miał w 3 minuty obliczyć i zapisać na tablicy wynik trzech działań na potęgach, m.in. 19 do potęgi 20.

– Aby nie obciążać głowy w liczeniu posłużyłem się kilkoma metodami, m.in. zależnościami między liczbami – tłumaczy. – Jednak główną metodą, jaką zastosowałem była mnemotechnika. Stworzyłem bardzo mocny system, specjalnie pod liczby. Ludzie z natury nie są stworzeni do liczenia, tak jak komputer, który robi to w systemie binarnym. Liczby, choć wspaniałe, nic nam kompletnie nie mówią. Do liczenia potrzebujemy obrazu i skojarzeń.

Zapraszamy na bloga Plac Politechniki 1, gdzie można przeczytać także o innych zdolnościach naszego studenta.