Uroczystości 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na PW

Opublikowano: 31.07.2020 19:03

To już tradycja, że co roku w przededniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego spotykamy się na naszym Kampusie Centralnym, pod pomnikiem batalionu "Golski", by uczcić pamięć uczestników Powstania i dziękować bohaterom, którzy wciąż są wśród nas.

Student PW wśród laureatów polskiej edycji EUCYS 2020

Opublikowano: 31.07.2020 15:31

EUCYS-logo

Sebastian Machera, student 1. roku biotechnologii na Wydziale Chemicznym zdobył pierwszą nagrodę w polskiej edycji prestiżowego konkursu European Union Contest for Young Scientists (EUCYS).

Wyniki konkursu IDUB against COVID-19

Opublikowano: 31.07.2020 14:23

18 wniosków z 12 jednostek PW (10 Wydziałów, Kolegium w Płocku i Cezamatu) skierowano do finansowania w konkursie IDUB against COVID-19. Budżet konkursu zwiększono do 5 mln zł.

Z wspomnień powstańca warszawskiego – cz. 1.

Opublikowano: 31.07.2020 11:36

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej po Powstaniu Warszawskim

„Trudne jest pisanie o Powstaniu dla szeregowego żołnierza wobec ogromnej ilości publikacji na ten temat i ograniczonego jego własnego widzenia” – pisał w książce „Zostało w pamięci” Jerzy Malczewski – żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego (batalion „Bełt”), wieloletni pracownik Politechniki Warszawskiej.

Odkrywanie przez pączkowanie

Opublikowano: 30.07.2020 17:48

Dr hab. Jolanta Mierzejewska i dr inż. Karolina Chreptowicz​, założycielki WUT Yeast Collection z Wydziału Chemicznego PW, fot. BPI

Pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą do głowy przy haśle drożdże, to pięknie wyrośnięte ciasto, szklanka kefiru, a w wersji “dla dorosłych” także piwo lub kieliszek wina. Drożdże to jednak niezwykle pojemne pojęcie, pod którym kryje się różnorodność gatunków dających możliwości wykraczające daleko poza sferę kulinariów. O tym fascynującym, choć niewidocznym gołym okiem świecie, rozmawiamy z pomysłodawczyniami bazy WUT Yeast Collection, dr hab. Jolantą Mierzejewską i dr inż. Karoliną Chreptowicz z Wydziału Chemicznego PW.

Konsorcjum z udziałem Wydziału SiMR PW zbada zastosowanie biogazu w nowoczesnych silnikach spalinowych

Opublikowano: 30.07.2020 17:12

fot. freepik

W ramach projektu ,,Wykorzystanie wstępnie oczyszczonego biogazu jako paliwa do zasilania silników i pojazdów maszyn rolniczych’’ ma powstać dwupaliwowe zasilanie silnika o zapłonie samoczynnym z układem typu Common Rail.

Rekrutacja na studia niestacjonarne I stopnia oraz studia II stopnia

Opublikowano: 29.07.2020 10:19

Zapisy na studia rozpoczną się 3 sierpnia. Rekrutacja na kierunki studiów prowadzone w Warszawie zakończy się 28 sierpnia, a na kierunki studiów prowadzone w PW Filia w Płocku 11 września.

Naukowcy z Wydziału Fizyki nominowani do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju

Opublikowano: 28.07.2020 13:23

Dr inż. Agnieszka Siemion i dr inż. Karol Kakarenko otrzymali nominacje do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii Naukowiec Przyszłości.

Rekrutacja do Szkół Doktorskich PW na semestr zimowy 2020/2021

Opublikowano: 28.07.2020 10:00

Bieżąca rekrutacja do Szkół Doktorskich PW potrwa od 1 do 31 sierpnia 2020 r.

Nabór potrwa od 1 do 31 sierpnia, a kandydaci będą mogli się zarejestrować za pośrednictwem systemu IRK

Jak leczyć nowotwory? Alternatywa dla chemioterapii

Opublikowano: 28.07.2020 09:28

Zdjęcie badanych materiałów

Zbadanie właściwości przeciwnowotworowych i cytotoksycznych in vitro nowej rodziny nano-kryształów 2D karbidków i azotków tytanu (faz MXenes) oraz ich wpływu na komórki – to główny cel projektu realizowanego przez dr hab. inż. Agnieszkę Jastrzębską z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej.