Przejdź do treści

Opublikowano: 23.04.2024 09:54

Oni wiedzą, jak wykorzystać sztuczną inteligencję. Sukcesy studentów PW w hackathonie

Uczestnicy musieli wykazać się kompetencjami w zakresie analizy danych IT, bezpieczeństwa danych, infrastruktury chmurowej, fot. Accenture Poland

Aż 7 z 9 osób nagrodzonych w hackathonie organizowanym w ramach TechFest to studenci Politechniki Warszawskiej. 

Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować i wdrożyć narzędzie oparte na Gen.AI, które uprości proces analizy danych, zaoferuje istotne spostrzeżenia i rekomendacje w sposób konwersacyjny oraz zapewni bezpieczeństwo i skalowalność, co pozwoli na wyciąganie strategicznych wniosków i podejmowanie świadomych decyzji.

Uczestnicy pracowali w trzyosobowych zespołach, które miały wykazać się kompetencjami w takich obszarach jak analiza danych AI, bezpieczeństwo danych i infrastruktura chmurowa.

Pierwsze miejsce w hackathonie zajęła drużyna Quackers: Mateusz Szulc (Wydział Elektryczny PW), Bartosz Socki (Wydział Elektryczny PW, Cong Minh Vu (Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych). 

– Przygotowaliśmy chat ze sztuczną inteligencją, która miała wesprzeć użytkownika w analizie zbiorów danych – wyjaśnia Mateusz Szulc. – Zapytana np. o najlepiej sprzedające się produkty w każdym ze sklepów pobierze z bazy odpowiednie dane i zwróci je w tabelach oraz przedstawi je na wykresie (uważamy, że jest to kluczowe w analizie). Zwyciężyć pozwoliło nam przede wszystkim dobre rozplanowanie prac (pozdrawiamy Pana Profesora Włodzimierza Dąbrowskiego, który uczył nas zarządzania projektami IT). Będąc świadomymi ograniczeń czasowych, przygotowaliśmy rozwiązanie, które było technicznie prostsze niż w innych grupach, ale spełniało wszystkie wymagania. Jednocześnie oferowało ono więcej dodatkowych możliwości niż rozwiązania grup na kolejnych miejscach.

– Taką największą dodatkową rzeczą, jaką udało nam się zrobić, była generacja wykresów – dodaje Bartosz Socki. – Postawiliśmy od początku na bezpieczeństwo, szyfrowane połączenie, uwierzytelnianie dwuskładnikowe, zabezpieczenia przed uszkodzeniem bazy danych i ograniczenia w przepustowości aplikacji. 

Drugie miejsce w hackathonie zajęła drużyna TheDreamTeam: Natalia Olszewska (Wydział Elektryczny PW), Darya Vasilchyk (Wydział Elektryczny PW), Norbert Jaworski (Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych). 

– Chyba w naszym przypadku o nagrodzie zdecydowało wykorzystanie sporej części dostępnych rozwiązań infrastruktury na platformie Azure oraz pozytywne przejście wszystkich testów w trakcie prezentacji aplikacji – opowiada Natalia Olszewska. 

Na trzecim miejscy w hakcthonie uplasował się zespół IAESTE Warszawa w składzie Sara Fojt (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych PW), Jakub Urbański (Wydział Elektryczny PW), Mateusz Matukiewicz (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych). 

Hackathon odbył się w dniach 13–14 kwietnia 2024 roku i był częścią TechFest – projektu firmy Accenture dla studentów i osób z branży IT, dotyczącego przyszłości sztucznej inteligencji w pracy, biznesie i codziennym życiu.